Skutki prawne wniesienia nieopłaconej skargi kasacyjnej

Dokładne pytanie prawne brzmiało: czy podlega odrzuceniu nieopłacona skarga kasacyjna złożona przez adwokata po dniu wejścia w życie (tj. 1 lipca 2009 r.) ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która uchyliła art. 130 2 § 3 k.p.c., jeżeli nie został on uprzednio wezwany przez sąd we właściwym trybie do usunięcia tego braku. Przed 1 lipca 2009 r. wniesienie nieopłaconej skargi kasacyjnej, oznaczało jej automatyczne odrzucenie bez wzywania do uzupełnienia braków. Pomimo uchylenia art. 130 2 § 3 k.p.c. w praktyce zdarzały się przypadki, w których sądy odrzucały nieopłacone skargi kasacyjne, traktując postępowanie kasacyjne jako kontynuację wcześniejszego postępowania.

Według Sądu Najwyższego postępowanie kasacyjne należy traktować jako nowe postępowanie, w związku z czym strona wnosząca skargę powinna być wcześniej wezwana przez sąd do jej opłacenia. W omawianej uchwale, której nadano moc zasady prawnej, Sąd Najwyższy stwierdził ponadto, że wolą ustawodawcy było to, aby nieopłacona skarga wniesiona po wejściu w życie nowelizacji była odrzucana dopiero po bezskutecznym wezwaniu przez sąd do jej opłacenia.

Uchwała Sądu Najwyższego usuwa istotne rozbieżności na tle wykładni wspomnianej nowelizacji. Jest również dobrą wiadomością dla pełnomocników składających skargi kasacyjne, gdyż ich nieopłacenie nie będzie automatycznie pociągało za sobą skutków prawnych związanych z odrzuceniem. Ma to o tyle istotne znaczenie, że w razie upływu terminu na ponowne wniesienie skargi kasacyjnej, skarga kasacyjna pierwotnie nieopłacona i uzupełniona w terminie przez stronę wywiera skutki prawne od dnia jej wpływu do sądu.

Dodaj komentarz