3 razy N – czyli podatkowy przewodnik sprzedaży samochodu

Oczywiście jest to duże uproszczenie, ale myślę, że najlepiej obrazuje zasady dotyczące opodatkowania sprzedaży samochodu.
Po pierwsze kluczowym w tym wypadku jest „nacieszenie się”. Co mam na myśli? Wyobraźmy sobie sytuację, że nabywamy samochód za kwotę 25 tys. zł. Po 3 miesiącach dumnego korzystania z nowego samochodu, w naszym sąsiedzie powstaje nieodparta potrzeba odkupienia go od nas. Pomimo tego, że twierdzi iż „cena nie gra roli” to jest skłonny zaoferować 30 tys. zł. Teraz możemy założyć, że sprzedamy sąsiadowi ten samochód. Transakcja ta spowoduje następujące skutki podatkowe. Mianowicie, będziemy zobligowani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 810 zł. Już wyjaśniam z czego to wynika:

1. Sprzedaż przed upływem pół roku (liczonym od końca roku, w którym nastąpiło nabycie) jest źródłem przychodu, czyli jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT)
2. Opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód, czyli przychód z odpłatnego zbycia samochodu pomniejszony o koszty nabycia, czyli 30 tys. zł jest pomniejszony o 25 tys. zł
3. Nasz dochód wyniesie: 5000 zł (pamiętajmy jednak, że musieliśmy zapłacić PCC, czyli 500 zł, który też stanowi koszt)
4. Zatem ostateczny dochód wyniesie 4500 zł
5. Tym samym podatek PIT wynosi: 810 zł (4500 zł * 18%)

Nie chodzi mi o to, żeby namawiać Państwa w tym miejscu do „nacieszenia się” nowo nabytym samochodem, ale zależy mi na tym, żebyście Państwo poznali wady i zalety każdej decyzji, która może rodzić skutki podatkowe. Oczywiście należy się Państwu wyjaśnienie, że zaletą sprzedaży samochodu przed upływem w/w terminu jest po prostu…szybszy dochód.

Źródło:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
Adrian Bogusławski – prawnik, redaktor TaxFin.pl
 
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie  w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie  podmiotów  wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *