9 milionów powodów, czyli o podatku od wygranej w Lotto

Nasuwa się jednak pytanie, czy w takim wypadku ten „szczęśliwiec” otrzyma pełne, upragnione 9 milionów w całości? Otóż, nie do końca.
Mianowicie, ustawodawca przewidział bowiem konieczność „podzielenia się” wygraną z państwem. Tym samym nasz „szczęśliwiec” będzie zobowiązany do zapłaty zryczałtowanego podatku w wysokości 10%. Jak stanowi bowiem art. 30 ust. 1 od dochodów z wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych uzyskanych w państwie członkowskim UE, pobierany jest zryczałtowany podatek w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Zakładając zatem, że zostaje trafiona tylko jedna „szóstka”, czyli zwycięzca wygrywa 9 mln zł, będzie on zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości aż 900 tys. zł.
Ustawodawca nie przewidział w tym wypadku możliwości zwolnienia z podatku w przypadku wypłaty wygranej np. w formie ratalnej. Tym samym musimy się niestety liczyć z wysokim podatkiem w wypadku takich wygranych. Pozostaje jednak na „pocieszenie” stwierdzić, że ostatecznie ustawodawca pozostawia nam 8,1 mln powodów do radości.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT. 

Dodaj komentarz