Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”), przychód osiągany przez nierezydentów na terytorium Polski z tytułu odsetek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce w wysokości 20% osiąganych z tego tytułu przychodów. Przy czym, powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska. Natomiast zgodnie z art. 26 ust. ustawy o PDOP osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat z należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP, w tym z tytułu odsetek od obligacji, są obowiązane jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wpłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wpłat. Jednakże, od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz nierezydentów, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają jako płatnicy osoby prowadzące te rachunki.
W świetle przytoczonych przepisów, że bank nie jest zobowiązany do pobrania podatku u źródła od wypłacanych odsetek od obligacji na rzecz nierezydentów jedynie wówczas, gdy obligacje zostały wyemitowane przez Skarb Państwa i są zapisane na rachunkach papierów wartościowych. Natomiast przepisy nie dają jasnej odpowiedzi na pytanie, czy bank powinien jako płatnik pobrać odsetki od obligacji, gdy jedynie pośredniczy w ich wypłacie jako agent płatniczy lub agent emisji.
W wydawanych interpretacjach Minister Finansów twierdzi, że bank jako agent emisji jedynie pośredniczy w zbyciu obligacji, jednak to nie on jest dłużnikiem z tytułu emisji obligacji, jest nim ich emitent. Zdaniem Ministra Finansów, płatnikiem z tytułu wypłaty odsetek od obligacji jest podmiot wypłacający odsetki (dyskonto), czyli strona stosunku zobowiązaniowego, która jako dłużnik zobowiązana jest do wypłaty wynagrodzenia za udostępniony kapitał (np. interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2011 r., znak: IPPB5/423-251/11-2/AM). Bank dokonuje jedynie technicznego udostępnienia środków finansowych dłużnika, stąd nie ciąży na nim obowiązek poboru zryczałtowanego podatku.