Do ustawy o podatku dochodowym PIT wprowadzony zostanie przepis, zgodnie z którym wolne od opodatkowania będą także dotacje, subwencje, dopłaty i inne podobne świadczenia otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą od państwowych jednostek, których zadaniem jest prowadzenie doradztwa rolniczego. Zmiany zaczną obowiązywać z początkiem 2023 r.
Zmiany w ustawie o PIT zostaną wprowadzone w ramach szerszej nowelizacji dotyczącej też ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.
Obecnie zwolnione z podatku PIT są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, od agencji rządowych, agencji wykonawczych albo ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych czy międzynarodowych instytucji finansowych.
Jakie zmiany?
W nowelizacji przewidziano zmianę w art. 21 w ust. 1 pkt 47d ustawy o PIT. Określone zostanie, że wolne od podatku dochodowego będą również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą od państwowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, których zadaniem jest prowadzenie doradztwa rolniczego.
Zmiany wprowadza ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowela została 21 listopada br. podpisana przez prezydenta.
Większość nowych przepisów wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a zmiany w ustawie o PIT będą mieć zastosowanie do dochodów/przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r.
Źródło: Podatki.biz
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl