W znowelizowanej ustawie znajdzie się także zapis o utworzeniu nowego organu nadzoru nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną – Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej. PAA zostanie natomiast przekształcona w Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej, za pośrednictwem którego Komisja będzie wykonywać swoje zadania.
Zgodnie z ustaleniami, prezes PAA podejmie działania, które pozwolą wdrożyć do Prawa atomowego Dyrektywę Rady 2009/71/Euratom, ustanawiającą wspólnotowe ramy bezpieczeństwa jądrowego.
Ponadto, w celu dostosowania przepisów polskiego prawa do potrzeb energetyki jądrowej Pełnomocnik opracuje przepisy w następujących obszarach:
- procesu inwestycyjnego w zakresie obiektów energetyki jądrowej,
- informacji i udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o budowie obiektów jądrowych z wyjątkiem informacji oraz udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji w zakresie dozoru jądrowego,
- funduszu na likwidację obiektów jądrowych i postępowanie z odpadami promieniotwórczymi,
- gospodarki odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym,
- odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe,
- Agencji Energetyki Jądrowej,
- Instytutu Badań Jądrowych.
Strony porozumienia będą dążyć do tego, aby nowe Prawo atomowe weszło w życie w terminie, który umożliwi Komisji wydawanie zezwoleń na budowę i eksploatację elektrowni jądrowej, a więc przed 1 stycznia 2014 r.
Porozumienie pomiędzy Pełnomocnikiem Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej a Prezesem Państwowej Agencji Atomistyki dotyczące współdziałania w zakresie tworzenia aktów prawnych umożliwiających realizację Programu polskiej energetyki jądrowej zostało podpisane w obecności Henryka Jacka Jezierskiego – Głównego Geologa Kraju, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska.
Nad projektem nowelizacji Prawa atomowego pracuje zespół międzyresortowy, w skład którego wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Infrastruktury, Finansów, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Skarbu Państwa, Gospodarki, Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Stałego Komitetu Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Dozoru Technicznego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
MG/red.