Biegły rewident powinien należycie chronić interesy użytkowników sprawozdań finansowych poprzez zawarcie odpowiednich informacji w opinii i raporcie z badania tych sprawozdań.
W związku z powyższym biegły rewident podlega odpowiedzialności:
- karnej;
- dyscyplinarnej;
- cywilnej.
Odpowiedzialność karna wynika z art. 78 ustawy o rachunkowości. Biegły rewident, który sporządza niezgodną ze stanem faktycznym opinię o sprawozdaniu finansowym i stanowiących podstawę jego sporządzenia księgach rachunkowych jednostki lub sytuacji finansowo-majątkowej tej jednostki podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2 albo obu tym karom łącznie. Jeżeli działa nieumyślnie podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Czynem niedozwolonym podlegającym odpowiedzialności karnej z ustawy o rachunkowości jest wydanie opinii niezgodnej ze stanem faktycznym, a co za tym idzie także opinii niezgodnej z zebraną i opracowaną w toku badania dokumentacją rewizyjną. W celu ustalenia wymiaru kary ważne jest stwierdzenie czy biegły rewident działał umyślnie, czy też nie. W przypadku działania umyślnego zgodnie z art.78 za wydanie opinii niezgodnej ze stanem faktycznym może zostać nałożona kara grzywny, pozbawienia wolności do lat 2 lub obie te kary łącznie. Kara grzywny wymierzana jest w stawkach dziennych sąd określa liczbę stawek dziennych oraz wysokość jednej stawki. Zgodnie z art.33 § 1 kodeksu karnego najniższa liczba stawek dziennych może wynosić 10 a najwyższa – 540. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od 10 PLN, ani też przekraczać 2.000,00 PLN. Kara pozbawienia wolności wymierzana jest w miesiącach bądź latach. Za czyn określony w art. 78 sąd może orzec karę pozbawienia wolności od 1 miesiąca do lat dwóch. Jeżeli działanie biegłego rewidenta było nieumyślne podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Kara ograniczenia wolności jest wymierzana w miesiącach i może trwać od miesiąca do 12 miesięcy. Zgodnie z art.34 kodeksu karnego w czasie odbywania kary ograniczenia wolności skazany:
1. nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu;
2. jest obowiązany do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne;
3. ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.
Odpowiedzialność karna za uchybienia wymienione w art.78 ustaje, jeżeli od czasu popełnienia czynu zabronionego upłynęło 5 lat (art.101 ust.1 pkt 5 kodeks karny).