propozycje przyjęte przez rząd to m.in.:
- restrukturyzacja szpitali,
- ograniczenie dopłat pacjentów do leków refundowanych poprzez ustalenie sztywnych marż,
- szybkie dochodzenie do odszkodowań za błędy lekarskie,
- realne skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach.
restrukturyzacja i oddłużenie szpitali
– Będziemy ratowali polskie szpitale poprzez ich częściowe oddłużanie, uczynienie samorządów ich realnymi gospodarzami, a także uwolnienie ich od złych przepisów – powiedział premier. Zapewnił, że prace nad ustawami w parlamencie będą przebiegać sprawnie. – Przez wszystkie lata szpitale były oddłużane na kwotę ponad 20 mld zł. Jednak dzisiaj mamy taki sam poziom zadłużenia jak kilka lat temu, pomimo że pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia jest więcej – zauważyła minister zdrowia, Ewa Kopacz. Przekształcenia szpitali będą miały charakter fakultatywny. Jeśli szpital na koniec roku finansowego osiągnie stratę, to samorząd będzie ją mógł w ciągu 3 miesięcy pokryć.
Jeśli tego nie zrobi, to szpital będzie miał 12 miesięcy na przekształcenie się w spółkę kapitałową. Zmiany przyczynią się do większej konkurencji pomiędzy szpitalami, które będą mogły przyjmować pacjentów na rynku komercyjnym poza kontraktem z NFZ. Minister Kopacz wspomniała także o kondycji szpitali i konieczności zmian. – 75 proc. szpitali nie ma zadłużenia zagrażającego ich płynności finansowej. Natomiast 20 proc. generuje 7 mld zł długu. Proponowane zmiany są radykalne, ale konieczne – podkreśliła.
badania kliniczne
Ustawa wprowadzi obowiązkowe ubezpieczenia dla uczestników i transparentne umowy pomiędzy pacjentem, szpitalem a podmiotem organizującym badanie. Ograniczone zostaną dopłaty pacjentów do leków refundowanych, a ich ceny będą jednakowe we wszystkich aptekach. Ceny zbytu będą ustalane pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i producentem leków, a marże hurtowe i apteczne będą sztywne. – Nie będzie gry promocjami w aptekach. Do apteki pacjent przyjdzie, aby usłyszeć pełną informację o leku czy jego tańszym zamienniku – podkreśliła Ewa Kopacz, minister zdrowia.
kształcenie lekarzy
– Szósty rok studiów będzie rokiem stażowym, na którym studenci w małych grupach będą zdobywać praktyczną wiedzę – poinformowała minister zdrowia. Reforma obejmie też system specjalizacji. Dzięki skróceniu edukacji, na rynku zwiększy się liczba specjalistów.
informatyzacja
Ostatnią ustawą przedstawioną przez minister na konferencji jest projekt informatyzacji w polskiej służbie zdrowia. Dzięki niej możliwe będzie kontrolowanie nieprawidłowości i nadzorowanie sytuacji w służbie zdrowia, np. czasu oczekiwania w kolejkach.
KPRM/red.