Cesja praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu bez podatku VAT

W wyroku z 28 marca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, odniósł się do kwestii skutków na gruncie podatku VAT dokonania cesji praw wraz z przejęciem zobowiązań z umowy przedwstępnej do nieruchomości mieszkalno-usługowej za wynagrodzeniem.

W uzasadnieniu przywołanego wyroku sąd wskazał, iż: „(…) w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej na dostawę nieruchomości mieszkalno-usługowej, a następnie jej cesji, mamy cały czas do czynienia z dostawą w rozumieniu podatku VAT. W przypadku bowiem umowy przedwstępnej, jak i cesji ma dojść do dostawy lokali, i nieuzasadnione jest traktowanie jednej z czynności jaka wystąpiła na drodze do tej dostawy, tj. cesji praw i obowiązków – jako usługi. Zarówno w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, jaki i cesji w efekcie końcowym chodzi o dostawę i nie może być dana czynność kwalifikowana raz jako dostawa, raz jako usługa, by w końcu znowu zakwalifikować ją jako dostawę w momencie przeniesienia prawa do dysponowania nieruchomością jak właściciel”.

W konsekwencji powyższego, cesja praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu nie stanowi usługi w rozumieniu ustawy o VAT.

Dodaj komentarz