Jak powiązać zbilansowaną kartę wyników (Balanced Scorecard-BSC) z rachunkiem kosztów działań i innymi narzędziami rachunkowości

Układ poszczególnych perspektyw (części) BSC i zbiór zawartych w nich wskaźników muszą bezpośrednio wynikać z wizji i strategii firmy. Pomiędzy wskaźnikami poszczególnych perspektyw karty wyników należy zapewnić powiązania przyczynowo-skutkowe. Karty wyników poszczególnych jednostek (oddziałów) przedsiębiorstwa muszą być zsynchronizowane i zbieżne z celami całego przedsiębiorstwa. Ustalenie planowanych i osiąganych wyników za pomocą mierników w BSC wymaga powiązania jej z systemem rachunku kosztów, budżetowaniem oraz sprawozdawczością finansową jednostki gospodarczej. Powiązania BSC z rachunkiem kosztów działań i innymi narzędziami rachunkowości można podzielić na perspektywy:

I.    Perspektywa „finansowa”, dla której źródłem danych jest część budżetu głównego jednostki gospodarczej i sprawozdanie finansowe, posiada mierniki: zysk netto, ROE, ROS, przyrost przychodów

II.    Perspektywa „klienta”, dla której źródłem danych jest analiza rentowności klientów na podstawie rachunku ABC i część finansowa budżetu głównego, posiada mierniki: udział w rynku, utrzymanie klientów, pozyskanie nowych klientów, satysfakcja klientów, rentowność klientów.

III.    Perspektywa „procesów wewnętrznych”, dla której źródłem danych jest rachunek ABC i część operacyjna budżetu głównego jednostki, posiada mierniki: czas realizacji zamówień, koszty procesu produkcyjnego, koszty kontroli jakości.

IV.    Perspektywa „uczenia się i rozwoju (wzrostu)”, dla której źródłem danych jest ewidencja kosztów i przychodów oraz sprawozdanie finansowe, posiada mierniki w postaci wydajności pracowników (przychód/liczba zatrudnionych, wartość dodana/liczba zatrudnionych), koszty szkoleń.

Podsumowanie, jak zaprezentowano, zbilansowana karta wyników łączy się z rachunkiem kosztów Activity-Based Management w wielu miejscach. Dlatego można wskazać powiązania operacyjne, wiążące się z analizą rentowności klientów na podstawie danych z rachunku ABC, a także z budżetowaniem na podstawie działań.

Opracowano na podstawie:
A. Szychta, Zbilansowana karta wyników i mapa strategii jako zintegrowany system pomiaru i zarządzania wynikami organizacji, Wyd. AE Katowice, Katowice 2009 r., s. 373.

Dodaj komentarz