Pierwsze efekty nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych

Ponadto kontrolą nie byli objęci importerzy. Powodowało to, że na rynku pojawiały się materiały złej jakości, o obniżonych parametrach użytkowych. W krajach pochodzenia były kwalifikowane jako spełniające normy bezpieczeństwa i dopuszczone do stosowania, ale jednak gorsze gatunkowo, o czym nie zawsze informowali importerzy i sprzedawcy.

W jaki sposób nowe przepisy wpływają na rozwój rynku nieruchomości w Polsce?

Uchwalenie w kwietniu br. nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych powinno podnieść skuteczność działań kontrolnych organów nadzoru budowlanego i przyczynić się do lepszej ochrony nabywców. Poszerzenie ich uprawnień pozwoli sprawdzić, czy jakość wszystkich materiałów wykorzystywanych na polskim rynku odpowiada deklarowanym parametrom oraz nie dopuścić do dalszej dystrybucji tych o złej jakości. W perspektywie długookresowej będzie to prowadzić do eliminacji z rynku wyrobów niebezpiecznych lub o gorszych właściwościach użytkowych. W konsekwencji wpłynie to na dalszą poprawę bezpieczeństwa budowy i obiektów budowlanych.

Ponadto, nowe przepisy utrudniają działalność producentom i importerom wprowadzającym na rynek wyroby budowlane niezgodne z wymaganiami, często po niższych cenach, więc tym samym, pomogą wyeliminować nieuczciwą konkurencję. Dodatkowe bariery dla materiałów niezgodnych z normami będą skłaniać przedsiębiorców do większej dbałości o jakość oferowanych produktów. Bariery te obejmują kontrole, kary dla producentów, sprzedawców i importerów, obowiązek odkupienia przez sprzedawcę towarów od nabywcy, ograniczenie możliwości dalszej dystrybucji towarów przez importera. Jednocześnie może się to przełożyć na podniesienie konkurencyjności tych firm, które ponoszą znaczne nakłady związane z wdrażaniem wysokich standardów jakości produkowanych materiałów.

Nowelizacja ustawy to krok w dobrym kierunku, jednak dopiero czas pokaże, czy przepisy te sprawdzą się w praktyce. Wszystko zależy od tego, czy organy nadzoru budowlanego są odpowiednio przygotowane do podjęcia nowych obowiązków i czy ich działania będą efektywne. Kontrole na nowych zasadach będą mogły być prowadzone od 30 grudnia 2010 r., czyli od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów.

W jaki sposób podobna problematyka jest regulowana w krajach Unii Europejskiej?

Przyjęta ustawa ma na celu dostosowanie polskich procedur kontroli materiałów budowlanych do standardów unijnych a jednocześnie porządkuje i ujednolica polskie przepisy wewnętrzne odnoszące się do kontroli materiałów produkowanych w kraju i importowanych z zagranicy.

Konieczność wprowadzenia zmian wynikła również z obowiązku stosowania od 13 maja 2009 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 764/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającego procedury dotyczące stosowania niektórych krajowych przepisów technicznych do produktów wprowadzanych legalnie do obrotu w innym państwie członkowskim oraz uchylające decyzję nr 3052/92/WE.

Ponadto wprowadzone zmiany odpowiadają wymaganiom zawartym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającym wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 339/93, które jest stosowane od 1 stycznia 2010 r.

Dodaj komentarz