Choroba finansów publicznych a OFE

– Główną przyczyną wolniejszego wzrostu gospodarczego Polski jest chroniczna choroba finansów publicznych. Światowy kryzys gospodarczy tylko zaostrzył jej przebieg. Mamy za duży dług publiczny w stosunku do PKB. W naszym regionie gorzej wypadają tylko Węgrzy. Za wysokie są także wydatki budżetowe, szczególnie socjalne, w odniesieniu do PKB. W tym przypadku również negatywnie wyróżniamy się na tle innych państw –  komentował Leszek Balcerowicz.

 

Nad reformą OFE pracuje zespół ministra Michała Boniego. Projekt zmian w funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych przewiduje obniżkę opłat i prowizji od składek oraz nowe typy funduszy. Ma być też wprowadzony zakaz przejmowania klientów od konkurencji przez akwizytorów, a od 2014 roku akwizycja w ogóle będzie zabroniona. PKPP Lewiatan uważa, że zmiany idą w dobrym kierunku, ale niektóre zapisy dotyczące zakazu akwizycji, czy losowania osób do OFE powinny zostać poprawione.

 
– Duże i rosnące wydatki budżetowe hamują rozwój gospodarczy i powodują, że mamy za wysokie podatki. Wszystkie kraje, określane mianem gospodarczych tygrysów miały wydatki budżetowe w stosunku do PKB znacznie niższe niż Polska. Dlatego największą przeszkodą w szybkim tempie rozwoju gospodarczego naszego kraju jest stan finansów publicznych. Ci, którzy lekceważą ten  problem, lekceważą polską rację stanu – dodał Leszek Balcerowicz.

 

PKPP Lewiatan

Dodaj komentarz