Co się zmieni od 1 lipca w rozliczeniu PIT?

Od 1 lipca 2022 roku mają zacząć obowiązywać kolejne zmiany w PIT.  Co się zmieni i na co powinni przygotować się podatnicy?

Od stycznia 2022 r. obowiązuje Polski ład, który miał przynieść więcej pieniędzy w portfelach podatników. Reforma jednak wymaga jak się okazuje zmian i poprawek, nad którymi aktualnie pracuje Senat. Wprowadzone w styczniu 2022 r. zmiany ucieszyły najmniej zarabiających podatników. Pensja minimalna wzrosła do 3010 zł. Teraz jednak trzeba się przygotować na kolejne zmiany, bowiem Nowy Polski ład 2.0 ma zacząć obowiązywać już od lipca 2022 roku. 

12% PIT

Od 1 lipca 2022 r. czeka nas obniżka stawki PIT do 12% w pierwszym progu podatkowym. Stawka podatku ma zostać  obniżona przy zachowaniu 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Trzeba jednak pamiętać, że składka zdrowotna pozostanie na poziomie 9%, zatem w porównaniu do 2021 roku podatki nie spadną. Obciążenia będą wynosić 12 % PIT plus 9% składki zdrowotnej. W 2021 roku składka zdrowotna była odliczana. Obciążenia podatkowe wynosiły 17% plus 1,25 składki zdrowotnej, która do wprowadzenia Polskiego ładu podlegała odliczeniu od podatku w wymiarze 7,75%. Stąd obciążania podatkowe wzrosną. 

3600 zł kwoty wolnej od podatku

Obniżka PIT do 12 % spowoduje zmiany w kwocie zmniejszającej podatek, która zmieni się z aktualnych 5100 zł na 3600 zł, co miesięcznie (1/12 kwoty zmniejszającej podatek) oznacza obniżanie zaliczek na podatek dochodowy o 300 zł, zamiast dotychczasowych 425 zł.

Koniec ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca ma zniknąć ulga dla klasy średniej. Preferencja ta nie będzie miała zastosowania i zniknie obowiązek jej naliczania wobec dochodów uzyskanych w okresie styczeń – czerwiec 2022 r.  Płatnicy nie będą zobligowani do wykonywania korekt już naliczonej ulgi. Niektórzy podatnicy będą mogli zastosować jednak tą preferencje. Ulgę dla klasy średniej będzie można zastosować wyjątkowo przy rozliczeniu za rok podatkowy 2022, jeśli jej zastosowanie okaże się korzystniejsze dla podatnika niż zasady obowiązujące od 1 lipca 2022 r. Wtedy naczelnik właściwego urzędu skarbowego będzie miał obowiązek zwrócić podatnikowi różnicę.

Składka zdrowotna w kosztach działalności gospodarczej przy niektórych formach opodatkowania

Składka zdrowotna nie będzie odliczana przez podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, w formie ryczałtu lub korzystają z karty podatkowej będą mogli zaliczyć składkę zdrowotną do koszów działalności. I tak:

  1. podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym – będą mogli zaliczyć kwoty zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów prowadzenia działalności. Podstawa opodatkowania zostanie obniżona o wysokość zapłaconych składek zdrowotnych, maksymalnie jednak do kwoty 8700 zł rocznie.
  2. podatnicy płacący ryczałt – będą mogli obniżyć stanowiący podstawę opodatkowania przychód o 50% kwoty zapłaconych składek zdrowotnych. Ponieważ dla ryczałtowców najwyższa możliwa do zapłacenia składka zdrowotna wynosi 1007,81 zł, maksymalna kwota pomniejszenia przychodu może wynieść 503,91 zł. W skali roku dzięki tej zmianie ryczałtowcy będą mogli zyskać od 60 do 1028 zł.
  3. podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej – będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o 19% wysokości kwoty zapłaconych składek zdrowotnych.

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli dokonać zmiany formy opodatkowania w trakcie roku. Taką możliwość zyskają osoby, które jako formę opodatkowania za rok 2022 wybrały ryczał od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Ci podatnicy będą mogli zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne. Zmiany będzie można dokonać do:

  • 30 kwietnia 2023 – przez podatników rozliczających się liniowo lub ryczałtowo,
  • 22 sierpnia 2022 – w przypadku ryczałtowców, którzy na zasadach ogólnych chcą rozliczyć tylko drugą połowę roku podatkowego 2022.
 

Zmiana formy opodatkowania ma zastosowanie wyłącznie wobec roku podatkowego 2022. W kolejnych latach podatkowych, przedsiębiorca będzie musiał wybrać formę opodatkowania, jak zwykle, na początku roku.

Źródło: PIT.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podatkach, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *