Odpowiadając na pytanie Czytelnika należy wskazać, iż w obecnie obowiązującym stanie prawnym ani ustawa o podatku od towarów i usług, ani ustawa o rachunkowości nie wymaga, aby na fakturze VAT znalazł się podpis tak sprzedawcy towaru jak i jego nabywcy.
Wymóg ten istniał pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W § 35 ust. pkt 13 rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wskazane było, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży (…) powinna zawierać co najmniej (…) czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.
Tym samym brak podpisu nabywcy na fakturze nie rodzi dla spółki negatywnych konsekwencji na gruncie podatku od towarów i usług. Należy jednak zauważyć, iż podpisanie faktury przez nabywcę może stanowić dla podatnika znaczne ułatwienie w ewentualnym dochodzeniu należności przed sądami. Trzeba bowiem podkreślić, iż podpisując fakturę kontrahent akceptuje jednocześnie jej treść, a tym samym potwierdza realizację transakcji.