Czy online może zastąpić tradycyjną aktywność szkoleniową?

Czas pandemii i zmiana modelu komunikacji sprawił, że coraz większym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć szkolenia online. Wiele osób zaczęło rozważać kwestię czy nie zastąpią one tradycyjnej aktywności szkoleniowej. Warto rozważyć za i przeciw.  

Szkolenia online  mają jeden zasadniczy plus. Możemy na nich być nie wychodząc z domu. Wystarczy włączyć swój komputer, następnie wykonać kilka kliknięć na platformę i już możemy dołączyć do szkolenia.  To na pewno ułatwia udział w szkoleniu wielu osobom, które dzięki temu nie muszą dojeżdżać z innych dzielnic czy miast. Szkolenie online świetnie sprawdzi się w tematach, które są zamknięte. To na przykład zmiany w podatku VAT, przedstawienie nowych narzędziach do obsługi e-faktur czy instrumentów finansowych w MSR/MSSF. Na tego typu szkoleniach prowadzący omawiają zmiany w funkcjonowaniu do tej pory znanych już instytucji finansowych czy narzędziach dla księgowych a wszystkie niezbędne pytania można wyjaśnić zadając pytania na czacie. Prezentowana wiedza nie różni się niczym od tych, które są na szkoleniu stacjonarnym, wszystkie niezbędne informacje można zaprezentować na slajdach w prezentacji załączonej do szkolenia.

Online nie dla wszystkich

Mimo plusów przedstawionych dla szkoleń online to jednak trzeba zwrócić uwagę, że taka forma ma jednak swoje ograniczenia. W formie online nie przeprowadzimy ćwiczeń dotyczących obsługi klienta czy dla efektywnych asystentek. W szkoleniach stacjonarnych trener może łatwo zwrócić uwagę na takie rzeczy jak sposób chodzenia, podejścia do klienta, nasz sposób siedzenia czy ułożenia dłoni. W szkoleniach online takich rzeczy nie widać, gdyż każdy jest gdzie indziej a często nie ma nawet włączonej kamerki video. Bardzo trudne byłyby też do wykonania wszelkiego rodzaju zadania grupowe, w której kilka osób musi się ze sobą komunikować i stworzyć pewne projekty.

Tak samo ze szkoleń online nie skorzystają osoby korzystające z warsztatów komputerowych. W tego typu ćwiczeniach uczestnicy pracują na specjalnych programach, do których wymagana jest specjalna licencja. Dodatkowo prowadzący może na bieżąco może znaleźć błędy u uczestnika i wskazywać sposoby ich naprawienia.

Jeżeli mówimy o szkoleniach na specjalnych programach to warto też zwrócić uwagę, że do szkoleń online potrzebujemy specjalnych platform. Niektóre osoby mogą mieć problemy w ich obsłudze, nawet jeśli chodzi o zalogowanie się. Do tego trzeba również wspomnieć o kwestiach takich jak dobra głośność mikrofonu prowadzącego czy słabszą jakość łącza internetowego, które może całkowicie uniemożliwić nam korzystanie ze szkolenia lub utrudnić zrozumienie wyraźnie wszystkich kwestii.

Szkolenia wyjazdowe

Nie możemy także zapominać o szkoleniach wyjazdowych. Wielu pracowników zaproszenie do szkoleniowego wyjazdu stanowi wyróżnienie. Chcą wykorzystać ze szkolenia, w którym uczestniczą jak najwięcej. To również świetny sposób na pogłębienie relacji w firmie i poznanie swoich pracowników od innej strony. W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. W ciągu dnia mamy czas na szkolenie a wieczorem możemy zapoznać się z lokalnymi atrakcjami.  To świetny sposób dla tych, aby odciąć się od swoich bieżących problemów i skupić się na samorozwoju.

Podsumowanie

Jak widać na powyższych przykładach szkolenie online nie zastąpi tradycyjnej formy szkoleniowej. Będzie ono raczej uzupełnieniem dla firm szkoleniowych i elementem rozszerzenia oferty w celu pozyskania nowych klientów. Wciąż najpopularniejszą formą szkoleń pozostaną szkolenia stacjonarne.

 


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *