Czy lekarz zaliczy wydatki na telefon do kosztów uzyskania przychodu?

Biorąc bowiem pod uwagę sytuację, w której telefon jest zainstalowany w klinice, przychodni, czy w gabinecie, nie budzi wątpliwości, że jest on wówczas wykorzystywany w działalności gospodarczej, a wydatek z nim związany służy osiągnięciu przychodu, zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu. Tym samym może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.
W praktyce lekarskiej można mieć do czynienia jednak również z wykorzystywaniem telefonu zainstalowanego w mieszkaniu prywatnym lekarza, w którego części lekarz prowadzi  praktykę. W takim wypadku prawidłowym rozwiązaniem jest analiza bilingów i zaliczanie do kosztów tylko tych wydatków, które są związane z działalnością gospodarczą i spełniają ustawowe przesłanki. Należy w tym miejscu wskazać, ze pewne wątpliwości budzi natomiast zaliczanie abonamentu za telefon do kosztów, nawet w proporcjonalnej wielkości, do odbytych rozmów, które lekarz zaliczył do kosztów. Wydaje się zatem, że w wypadku, gdy lekarz prowadzi prywatną praktykę we własnym mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem jest telefon komórkowy tzw. na kartę.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U.  z 2014 r., poz. 851 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *