Czy lekarz zaliczy zakup roweru do kosztów uzyskania przychodu?

Większość z nich posiada samochody i tkwi w przekonaniu, że tym samym nie może wliczyć w koszty wydatków ponoszonych na inne środki transportu. Nie jest to do końca prawda.
Mianowicie, zakup roweru może być wliczony do kosztów uzyskania przychodu jeżeli zgodnie z art. 22 u.p.d.o.f.  jest ponoszony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Chodzi zatem o związek danego kosztu z przyszłym przychodem lub zachowaniem przychodu obecnego. Tym samym jeżeli ten środek transportu służy dojazdom do gabinetu, do pacjentów, czy na szkolenie branżowe, może być wliczony do kosztów uzyskania przychodu.
Jednocześnie rozliczanie w kosztach wydatków związanych z samochodem nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych na zakup roweru. Jedynym warunkiem jest udowodnienie, że rower jest wykorzystywany do celów prowadzenia działalności gospodarczej i jednocześnie lekarz wskaże, kiedy korzysta z samochodu, a kiedy z roweru.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *