Czy wydatki na nocleg kontrahenta w hotelu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Pomimo tego, że ustawodawca wymienił w szczególności wydatki, które można zaliczyć do reprezentacji i nie znajdziemy w nich wydatków na noclegi, to należy zaznaczyć, że katalog wymienionych wydatków nie jest zamknięty. Tym samym wydatki ponoszone w związku z pobytem kontrahenta w hotelu, nie będą zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ spełniają znamiona reprezentacji.
Ze względu na charakter tej publikacji temat nie został szczegółowo omówiony. W najbliższym czasie ukaże się wyczerpujące omówienie tematu w Dziale Najnowsze Artykuły.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *