Czy żądanie zniesienia współwłasności jest dopuszczalne w każdym wypadku?

Ponadto zgoda pozostałych współwłaścicieli, lub jej brak, pozostaje bez wpływu na uprawnienie do żądania zniesienia współwłasności.
Ustawodawca przewidział jednak możliwość wyłączenia prawa do zniesienia współwłasności, na podstawie umowy cywilnoprawnej. Mianowicie,   współwłaściciele mogą zawrzeć umowę, w której wyłączą swoje uprawnienia do zniesienia współwłasności. Jest to praktyka stosowana szczególnie w przypadku, gdy nabyta nieruchomość, pozostająca we współwłasności, przynosi pożytki, dla każdego ze współwłaścicieli. Należy w tym miejscu wskazać, że przedmiotowe wyłączenie jest możliwe na okres 5 lat, aczkolwiek w ostatnim roku może być ono przedłużone o kolejne 5 lat.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.)

Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.    

Dodaj komentarz