Czym jest podatek od sprzedaży nieruchomości?

Prywatna sprzedaż – domu, mieszkania lub działki – to czynność cywilnoprawna, która podlega opodatkowaniu. Podatek od zbycia nieruchomości nazywany jest także „podatkiem od wzbogacenia się”. Musi zostać uregulowany, gdy podatnik sprzedaje swój majątek przed upływem pięciu lat podatkowych od momentu jego nabycia.

Gdy następuje sprzedaż mieszkania, domu lub działki, należy obowiązkowo poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz rozliczyć się z ewentualnego dochodu, płacąc podatek od sprzedaży nieruchomości. Trzeba tego dokonać w sytuacji, gdy od momentu nabycia do chwili sprzedaży nie minęło pięć lat podatkowych, a nie kalendarzowych, co jest w tym przypadku istotną kwestią.

Obliczanie roku podatkowego – jak to zrobić prawidłowo?

Czas w takich sytuacjach jest obliczany w specyficzny sposób. Wspomniany okres pięciu lat liczy się dopiero od początku następnego roku kalendarzowego od daty zakupu nieruchomości. Oznacza to, że jeśli mieszkanie nabyto w styczniu 2021 r., to wskazany termin będzie liczony od stycznia 2022 r. Dopiero po upływie pięciu lat podatkowych można sprzedać nieruchomość bez opłaty tzw. podatku od wzbogacenia.

Wyjątki

W przypadku budowy domu wspomniany okres jest obliczany w zupełnie inny sposób. Nie obowiązuje bowiem data jego wybudowania i oddania do użytku, lecz dzień kupna gruntu. A zatem musi minąć pięć lat od zakupu działki, aby nie płacić podatku dochodowego.

Sytuacja jest inna, gdy dom, działka lub mieszkanie zostanie nabyte w wyniku spadku bądź w darowiźnie. W roku 2019 nastąpiła nowelizacja przepisów, która wprowadziła korzystne zasady dla dziedziczących. Gdy wartość mieszkania wynosi 200 tysięcy i za taką samą kwotę zostaje sprzedane — w okresie krótszym niż pięć lat — wówczas należy uregulować podatek od pełnej sumy pieniężnej, za jaką została wykupiona nieruchomość. Okres ten liczy się zatem od momentu nabycia domu czy mieszkania przez spadkodawcę, a nie jak przed 2019 r., od chwili jego śmierci.

Nowelizacja wprowadziła również pozytywne zasady dla podatników obejmujące zbycie nieruchomości przez wdowców i rozwodników. Osoby te będą mogły sprzedać majątek nieruchomy bez podatku dochodowego w ciągu pięciu lat od daty jego nabycia do majątku wspólnego. Dotychczas okres ten liczono od dnia śmierci współmałżonka lub podziału majątkowego wykonywanego po rozwodzie.

Czy można go uniknąć?

Jeżeli nie minął wskazany termin, a mieszkanie zostało sprzedane, aby uniknąć płacenia podatku, można skorzystać z tak zwanej ulgi mieszkaniowej. Wówczas w Urzędzie Skarbowym należy złożyć deklarację, że w ciągu trzech lat, liczonych od nowego roku po dacie zbycia mieszkania, środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, czyli: na zakup mieszkania, domu lub działki, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, na remont lub rozbudowę domu czy spłatę hipoteki kredytu mieszkaniowego, ale nie tego, który dotyczył sprzedawanej nieruchomości.

Co, jeśli tylko część przychodu wykorzystana zostanie na cele mieszkaniowe? Czy należy płacić podatek od sprzedaży nieruchomości? Wtedy z ulgi można skorzystać częściowo, proporcjonalnie do tego, ile środków zostało użytych zgodnie z omawianym przeznaczeniem. W ciągu trzech lat należy stać się właścicielem nowej nieruchomości. Nie wystarczy zatem sporządzenie umowy deweloperskiej bądź przedwstępnej. W przypadku rynku wtórnego trzeba fizycznie stać się właścicielem, a to oznacza podpisanie umowy notarialnej przeniesienia własności. Jeżeli nieruchomość została nabyta z rynku deweloperskiego, bierze się pod uwagę datę, kiedy założono księgę wieczystą lub wpisano do niej podatnika.

Źródło: Business Insider Polska

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *