Darmowy zakład na zachętę, ale podatek od gier hazardowych jest

Bonus przyznany graczowi trzeba wliczyć do podstawy opodatkowania w podatku od gier hazardowych. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o podatek od gier.

Sprawa dotyczyła spółki oferującej zakłady wzajemne przez internet. A jej wątpliwości miały związek z planowaną promocją polegającą na wprowadzeniu systemu „freebets”, czyli tzw. zakładu za darmo czy bonusu. Firma tłumaczyła, że jest to jedna z popularniejszych wśród graczy i najczęściej oferowanych promocji. Polegała na tym, że po założeniu przez gracza konta, nie będzie wymagane wpłacanie własnych pieniędzy. Chciała potwierdzenia, że kwota otrzymanego przez gracza bonusu nie powinna być wliczana do podstawy opodatkowania w podatku od gier hazardowych.

Platformy handlowe dla graczy, mikropłatności czy lootboxy stają się kluczowymi filarami dla rozwoju segmentu gier mobilnych i komputerowych. Tymczasem wciąż brakuje konkretnych rozwiązań prawnych, bezpośrednio odnoszących się do zagrożeń związanych z handlem własnością wirtualną oraz ochroną nieletnich.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Z czym zgodził się zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a ostatecznie też NSA.

Z żadnego przepisu ustawy o grach hazardowych nie wynika, aby jakiekolwiek znaczenie miało źródło, z którego przystępujący do zakładu wzajemnego zaczerpnął pieniądze na wpłacenie stawki.

Warunkiem skutecznego zawarcia zakładu wzajemnego jest wytypowanie określonego zdarzenia i wpłacenie stawki. Skoro poprzez skorzystanie z bonusu przystępujący do gry zyskuje kwotę, która umożliwia mu spełnienie jednego z ustawowych warunków zakładu wzajemnego, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by uznać, iż dokonana została wpłata stawki. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: III FSK 2645/21

Źródło: Rzeczpospolita

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *