Termin wprowadzenia ewidencji elektronicznej w podatku akcyzowym zostanie wydłużony do 2024 r. Będzie też zwolnienie z daniny dla pojazdów „z wtyczką” do końca 2029 r.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy akcyzowej. Ma ułatwić podatnikom wypełnienie niektórych obowiązków. Zyskają m.in. dodatkowy rok na elektronizację.
„Przesunięcie całkowitej elektronizacji ewidencji i innych dokumentacji z 1 stycznia 2023 na 1 stycznia 2024 r. zapewni czas na właściwe przygotowanie się do prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej” – uzasadnia resort.
Chodzi o elektronizację wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z opłaconą akcyzą, czyli objęcie ich monitorowaniem za pomocą systemu EMCS, co obecnie dzieje się przy użyciu dokumentów papierowych. Z obowiązku mają być wyłączone niektóre podmioty produkujące energię elektryczną.
Do 31 grudnia 2029 r. zostanie też przedłużone zwolnienie od akcyzy dla samochodów osobowych stanowiących pojazdy hybrydowe zasilane energią pochodzącą z zewnątrz (pojazdy „z wtyczką”). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwolnienie miało obowiązywać do końca 2022 r.
Projekt zakłada też doprecyzowanie przepisów regulujących stosowanie tzw. zbiorczego e-DD. Chodzi o elektroniczne dokumenty dostawy w akcyzie. Będą one stosowane również, gdy podmiot odbierający, do lub od którego przemieszczane są wyroby akcyzowe, posiada kilka miejsc odbioru. Projekt zakłada również, że w dostawach wyrobów akcyzowych realizowanych na podstawie zbiorczego e-DD stosowane będą regulacje dotyczące potwierdzania odbioru poza systemem EMCS PL2, niezależnie od tego, czy podmiot odbierający jest użytkownikiem tego systemu.
Planowane jest też uproszczenie obowiązku składania deklaracji kwartalnych, w których są deklarowane wyroby akcyzowe z załącznika nr 2 ustawy objęte zerową stawką akcyzy. Będzie miał do nich zastosowanie jeden wzór deklaracji kwartalnej.
Większość planowanych zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.
Źródło: Rzeczpospolita
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl