Pozornie może wydawca się, ze zniekształcenie amortyzacji o kilka procent to niewielka kwota. Ale trzeba pamiętać, ze zwykle ten mechanizm jest wykorzystywany nie do jednego, ale do kilku środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. A ponadto jest to zwykle jeden ze sposobów osiągnięcia pożądanego wyniku. Jest on stosunków łatwy do ukrycia, ponieważ można zwykle be problemu zmanipulować dokumentację potwierdzającą „prawidłowość” tych zniekształconych szacunków i założeń do metody i okresu amortyzacji.
Można dokonać podziału na dwie grupy oszustw księgowych dotyczących odpisów amortyzacyjnych:
- ustalenie stawek amortyzacyjnych nieodpowiadających rzeczywistemu zużyciu i brak ich korygowania aż do momentu zrównania się wartości początkowej aktywa z wartością umorzenia, co prowadzi do korzystania przez jednostkę z aktywów, dla których wartość wykazywania w bilansie wynosi zero,
- ustalenie stawek amortyzacyjnych nieodpowiednich do rzeczywistego zużycia i ich korekta w wybranym (dogodnym dla jednostki) okresie sprawozdawczym.
Mechanizm działania przypadku dotyczącego korekty stawek amortyzacyjnych warto przedstawić na przykładzie, który będzie przedstawiony w następnej części.