Ewolucja to, czy rewolucja? – rzecz o zmianach w opodatkowaniu CFC w 2015 r.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją dochody CFC (Controlled Foreign Corporation), czyli zagranicznych spółek kontrolowanych przez spółkę – matkę, zostały opodatkowane. Chodzi tu o takie spółki zagraniczne, w których podmiot będący polskim podatnikiem posiada co najmniej 25 % udziałów. Ponadto warunkiem jest charakter finansowy (co najmniej w 50%) przychodów osiąganych w danej spółce zagranicznej np. przychody z dywidendy. Ostatnim postawionym warunkiem jest w tym przypadku stawka CIT.
Mianowicie, stawka tego podatku musi być niższa o minimum 25% w porównaniu ze stawką w Polsce. Spełnienie powyższych warunków przez spółkę zagraniczną kontrolowaną przez spółkę polską, staje się przesłanką do opodatkowania dochodów tej spółki w Polsce.
Odpowiadając zatem na pytanie postawione na początku: czy mówimy o ewolucji czy rewolucji wywołanej tą nowelizacją? Uważam, że jest to niewątpliwie rewolucja dla naszego systemu, ale ewolucja, w odniesieniu do, systemów krajów Europy Zachodniej, w szczególności Niemiec.
Tych z Państwa, którzy są zainteresowani tematyką zmian w opodatkowaniu CFC w 2015 r. zapraszam do wzięcia udziału w Konferencji: Podatki VAT i CIT w praktyce po rewolucyjnych zmianach, organizowanej przez portal TaxFin.pl.
W tym wypadku polecam w szczególności prelekcję mec. Marka Kolibskiego, Partnera w KNDP, dotyczącą mechanizmów opodatkowania CFC po zmianach w 2015 r.

Podstawa prawna:

 
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.     

Dodaj komentarz