Wśród rozwiązań Polskiego Ładu znajduje się projekt nowelizacji przepisów między innymi o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Pozwolą one fiskusowi zatrzymać ruchomości kontrolowanego podatnika na określony czas.
Zastosowanie tymczasowego zajęcia będzie dopuszczalne, jeśli funkcjonariusz w toku wykonywania kontroli celno-skarbowej ujawni majątek ruchomy zobowiązanego i ustali, że posiada on zaległości egzekwowane przez naczelnika urzędu skarbowego, których kwota przekracza 10.000 złotych.
Tymczasowe zajęcie nawet do 4 dni
Czas trwania takiego zajęcia nie będzie mógł być dłuższy niż 96 godzin, liczonych od chwili podpisania protokołu tymczasowego zajęcia ruchomości. Jak wyjaśnili autorzy omawianej nowelizacji, czas ten – wynoszący w praktyce 4 dni – jest niezbędny dla dokonania zatwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego wspomnianej czynności po zweryfikowaniu zasadności i prawidłowości jej dokonania.
Jeśli przed upływem wspomnianych 96 godzin naczelnik urzędu skarbowego wyda postanowienie zatwierdzające w tej sprawie, tymczasowe zajęcie nieruchomości przekształci się w zajęcie egzekucyjne.
Możliwość zwrotu ruchomości
Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której naczelnik urzędu skarbowego odmówi zatwierdzenia tymczasowego zajęcia ruchomości albo postanowienie w tej sprawie nie zostanie przez niego wydane w terminie 96 godzin – tymczasowe zajęte ruchomości upadnie z mocy prawa, zaś ruchomości podlegać będą niezwłocznie zwrotowi kontrolowanemu.
Polski Ład został przyjęty na posiedzeniu Sejmu 1 października 2021 r. Nowe rozwiązania dotyczą m.in. przedsiębiorców, seniorów i dużych rodzin. Obecnie ustawa została przekazana do dalszych prac w Senacie.
Źródło: portalfk.pl
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 ✉ biuro@adn.pl ⇒ www.adnpodatki.pl