Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę podatnika, który chciał skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Informacje podaje „Rzeczpospolita”.
Z wniosku o interpretację wynikało, że podatnik z żoną jest współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym oraz garażem, trzema magazynami i kurnikiem. Prowadzi gospodarstwo rolne, ale zabudowania służą tylko do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i egzystencjalnych. Mężczyzna wskazał, że podpisał umowę leasingu operacyjnego, na mocy, której bank nabył i oddał mu do korzystania instalację fotowoltaiczną o mocy 21 kW. Umowa leasingu opiewa na 62 tys. zł plus VAT. W 2020 r. podatnik zapłacił pierwszą ratę kapitałową z podatkiem, pierwszą z 59 rat okresowych z podatkiem i kaucję gwarancyjną.
Podatnik tłumaczył, że wpłaty będą dokumentowane fakturami, ale nie będzie odliczał z nich VAT. Obowiązek zapłaty wszelkich należności jest/będzie udokumentowany fakturami leasingodawcy. Instalacja fotowoltaiczna jest zainstalowana naziemnie w celu zmniejszenia kosztów zużycia energii elektrycznej w zabudowaniach.
Nie da się odpisać podatku z faktur na budowę ekologicznej instalacji, która nie będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej.
Wyłącznie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym
Podatnik wyjaśnił, że w rozliczeniu za 2020 r. nie wykazał poniesionych kosztów opłaty wstępnej oraz pierwszej raty w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Jednak chciałaby złożyć jej korektę i skorzystać z odliczenia, a także rozliczać ją w latach 2021-2025. Zaznaczył jedynie, że jego zdaniem tylko kaucja nie może być zaliczona do wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Fiskus zauważył jednak, że prawo do odliczenia obejmuje wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wyłącznie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Oznacza to, że ulga dotyczy termomodernizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a nie innych budynków, których właścicielem jest podatnik, a które związane są z działalnością gospodarczą, czy też rolniczą. I choć co prawda ulga przysługuje również, gdy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, np. w związku z brakiem technicznych możliwości montażu, instalacja zostanie zamontowana na innym, np. garażu, budynku gospodarczym, lecz służy budynkowi mieszkalnemu.
Niemniej w ocenie urzędników raty leasingowe nie mogą być utożsamiane z wydatkami na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Podatnik instalację fotowoltaiczną nabędzie dopiero po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego zawartej z bankiem dokonując jej wykupu.
WSA zgadza się z fiskusem
Skarżący, który jest stroną umowy leasingu operacyjnego, nie nabył bowiem i nie jest właścicielem instalacji fotowoltaicznej. Jest nim bank (leasingobiorca). Tym samym nie został spełniony warunek dotyczący poniesienia wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
Źródło: Rzeczpospolita
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl