Mając na uwadze zasadę rozdziału kompetencji organów spółek kapitałowych, wyraźnie należy określić status delegowanego członka rady nadzorczej, a w szczególności w zakresie jego kompetencji jako członka rady nadzorczej, jak i jako delegowanego członka rady nadzorczej do pełnienia funkcji członka zarządu. Brak jednoznacznego uregulowania ww. statusu w przepisach prawa, skutkuje niejednokrotnie odmienną praktyką. Niejednolita jest również doktryna prawa, w której można odnaleźć m.in. pogląd, iż delegowany członek rady nadzorczej traci status członka tego organu a uzyskuje status członka zarządu, czy też pogląd, zgodnie z którym delegacja winna być poprzedzona uchwałą rady nadzorczej w przedmiocie zawieszenia delegowanej osoby w pełnieniu funkcji członka rady nadzorczej.
Przede wszystkim należy wskazać, iż w wyniku delegacji nie następuje zmiana statusu osoby delegowanej, tj. nie traci ona członkostwa w radzie nadzorczej i nie uzyskuje automatycznie członkostwa w zarządzie spółki. Utrata statusu członka rady nadzorczej spółki akcyjnej może nastąpić jedynie w przypadkach wygaśnięcia jego mandatu, co następuje wyłącznie w wyniku odwołania, śmierci, rezygnacji lub upływu kadencji. Zatem fakt delegacji nie może w żadnym wypadku skutkować automatyczną utratą przez taką osobę statusu członka rady nadzorczej. Ponadto delegowany członek rady nadzorczej nie staje się w żadnej mierze członkiem zarządu, gdyż byłoby to sprzeczne z art. 387 § 1 KSH (zakaz łączenia funkcji członka rady nadzorczej z funkcją członka zarządu spółki). Tym samym osoba delegowana nie uzyskuje statusu członka zarządu, a jedynie uzyskuje prawną podstawę dla wykonywania czynności członka zarządu, jednocześnie nie tracąc statusu członka rady nadzorczej.
Za błędny również należy uznać pogląd o konieczności podejmowania przez radę nadzorczą spółki akcyjnej uchwały w przedmiocie zawieszenia osoby delegowanej. Brak podstawy prawnej dla zawieszenia członka rady nadzorczej w czynnościach wyklucza możliwość podjęcia uchwały przez radę nadzorczą w powyższym zakresie. Tym samym podjęcie tego rodzaju uchwały uznać należy za przekroczenie przez radę nadzorczą spółki akcyjnej swoich kompetencji, a samą uchwałę za bezskuteczną.
Wobec powyższego status delegowanego członka rady nadzorczej należy traktować stricte w ramach dokonanej delegacji, a zatem to osoba będąca członkiem rady nadzorczej, czasowo wykonująca czynności członka zarządu. Oczywiście, mając na uwadze wspomnianą wcześniej zasadę rozdziału kompetencji organów spółek kapitałowych, należy wyraźnie wskazać, iż przy wykonywaniu przez osobę delegowaną czynności członka zarządu, odpowiedniemu ograniczeniu winny ulec czynności takiej osoby w ramach swego członkostwa w radzie nadzorczej spółki. Choć brak podstaw dla zawieszenia czynności takiej osoby w ramach rady nadzorczej, to należy zapewnić by nie doszło do sytuacji gdy oddelegowany członek rady nadzorczej będzie dokonywał oceny własnej działalności jako osoby wykonującej czynności zarządcze w spółce akcyjnej. Za słuszne rozwiązanie uznać należy wyłączenie się przez delegowanego członka rady nadzorczej od jej prac w kwestiach dotyczących bieżących spraw spółki, kierowanych przez jej zarząd. W pozostałym zakresie może on w pełni uczestniczyć w pracach rady nadzorczej jako jej pełnoprawny członek.
O ile w związku z delegacją, członek rady nadzorczej winien ograniczyć aktywność swych działań w ramach organu nadzoru, o tyle czynności wykonywane w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu nie powinny podlegać żadnym ograniczeniom. Stanowiący podstawę dla delegacji art. 383 § 1 KSH nie zawiera jakichkolwiek uszczegółowień w zakresie czynności zarządczych jakie mają zostać powierzone osobie oddelegowanej, a zatem uznać należy, iż delegowanemu członkowi rady nadzorczej przysługują w zakresie reprezentowania i prowadzenia spraw spółki takie same uprawnienia jak pozostałym członkom spółki akcyjnej.
Mając na uwadze przedstawione powyżej kwestie uznać należy, iż oddelegowanie członka rady nadzorczej do pełnienia funkcji członka zarządu stanowi szczegółową instytucję prawa spółek, zapewniającą ciągłość i prawidłowość prac zarządu spółki akcyjnej przy jednoczesnym zachowaniu przez osobę oddelegowaną statusu członka rady nadzorczej. Natomiast brak kompleksowego uregulowania przez ustawodawcę omawianej kwestii, skutkuje w praktyce odmiennymi interpretacjami i zastosowaniem powyższej instytucji prawa, które niejednokrotnie mogą okazać się prawnie wątpliwe czy też wręcz sprzeczne z przepisami prawa.
Niezależnie od powyższego należy pamiętać, iż oddelegowanie członka rady nadzorczej ma charakter tymczasowy, a rada nadzorcza powinna podjąć niezwłocznie działania mające na celu dokonanie właściwych zmian w składzie zarządu spółki.