Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE w przypadku świadczenia usług najmu

Odpowiadając na pytanie Czytelnika należy podkreślić, że obowiązek rejestracji podatnika z tytułu dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych został nałożony na polskich podatników na mocy art. 97 ust. 1 – 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usługa (zwanej dalej: ustawą o VAT). Na mocy tejże regulacji prawnej zobligowani do rejestracji jako podatnicy VAT UE są:

  • podatnicy VAT dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów,
  • podatnicy VAT dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,
  • podatnicy nabywający usługi, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług,
  • podatnicy, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę, iż Czytelnik w przedstawionym stanie faktycznym jest świadczącym usługi należy rozważyć, czy w stosunku do tych czynności prawnych zastosowanie znajdzie art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. W przypadku kumulatywnego spełnienia warunków określonych we wskazanym przepisie prawa konieczne byłoby zarejestrowanie jako podatnik VAT UE.

W tym miejscu warto zauważyć, że art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT dotyczy świadczenia usług przez polskich podatników na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami z terenu innych krajów Unii Europejskiej, w przypadku których miejsce świadczenia ustalane jest w oparciu o art. 28b ustawy o VAT. Tym samym z racji tego, że usługi najmu nieruchomości stanowią usługi, dla których miejsce świadczenia jest określane w oparciu o art. 28e ustawy o VAT (jako państwo, w którym położona jest nieruchomość), na podatniku nie ciąży obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE z tytułu świadczenia usług najmu na rzecz podatników podatku od wartości dodanej z terenu Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz