Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu może nie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Mianowicie, zgodnie z art. 100 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r., Nr 108, poz. 626 ze zm.), zwanej dalej Ustawą, są to pojazdy i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób. W tym wypadku ustawodawca przewidział opodatkowanie akcyzą m.in. importu, czy interesującego nas w tym wypadku, wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, który wcześniej nie był rejestrowany w kraju (zgodnie z przepisami o ruchu drogowym). Tym samym można wnioskować, że przesłankami pozytywnymi opodatkowania akcyzą są: odpowiednia klasyfikacja pojazdu (do CN 8703) oraz dana czynność podlegająca opodatkowaniu na podstawie art. 100 ust. 1 Ustawy. W tym wypadku nie możemy kwestionować zaistnienia wewnątrzwspólnotowego nabycia, pozostaje zatem klasyfikacja pojazdu…
Mianowicie, pojazd, który został sklasyfikowany inaczej niż pod pozycją CN 8703, nie będzie podlegał opodatkowaniu. Czy w ogóle możliwe, żeby samochód osobowy został inaczej sklasyfikowany? Otóż, tak.
W przypadku pojazdu stanowiącego przedmiot kolekcjonerski przyjmujemy klasyfikację CN 9705 00 00, a jaką taki nie będzie podlegał opodatkowaniu akcyzą. Oczywiście nie każdy samochód osobowy może być uznany za przedmiot kolekcjonerski. Pierwszym kryterium jest wiek pojazdu – co najmniej  30 lat od daty produkcji. Ponadto dany model nie może być obecnie w produkcji. Równie istotnym jest stan pojazdu, który powinien być oryginalny, bez istotnych zmian podwozia, układu kierowniczego itd. Ostatnią przesłanką jest znaczący krok w Rozwoju ludzkości lub pewien okres rozwoju  oraz posiadanie cech, które przesądzają o możliwości stanowienia części kolekcji np. rzadkość, czy znaczna wartość danego pojazdu.
W tym miejscu należy wskazać, że nie tylko pojazd spełniający powyższe kryteria możemy uznać za pojazd kolekcjonerski. Może nim być także pojazd, który np. jest pojazdem wyścigowym i tym pojazdem odniesiono znaczące sukcesy sportowe.
 
Podstawa prawna:

  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20.05.2013 r. (IPTPP3/443A-24/13-3/KK)
  • Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym Dz. U. z 2011 r., Nr 108, poz. 626 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.    

Dodaj komentarz