Komunikat w sprawie nowelizacji ustawy zmieniającej zasady wypłaty jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego

Przedmiotową ustawą dokonano zmiany art. 9 ust. 8 ustawy o świadczeniach rodzinnych, dopuszczając możliwość wystawiania zaświadczeń potwierdzających pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką medyczną także przez położną. Ta zmiana spowoduje konieczność wydania nowego rozporządzenia, które zastąpi rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży (Dz. U. Nr 163, poz. 1305).

Przedmiotowa nowelizacja zawiesza do dnia 31 grudnia 2011 r. obowiązek dołączania do wniosku o wypłatę „becikowego” lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia, które potwierdzałoby, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną w okresie od 10 tygodnia ciąży do porodu. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wystarczy potwierdzenie co najmniej jednego badania, wykonanego przez ginekologa lub położną. Obecnie wzór takiego zaświadczenia nie jest określony przepisami prawa, w związku z tym podmioty wypłacające świadczenie powinny honorować każdy rodzaj zaświadczenia, pod warunkiem, że umożliwia identyfikację osoby wystawiającej to zaświadczenie.

Ponadto rodzice, którzy wystąpili o wypłatę „becikowego” po dniu 1 listopada 2009 r., ale odmówiono im jego wypłaty, z powodu braku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży, mogą ponownie ubiegać się o jego wypłatę. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tj. od 5 marca 2010 r.
MZ/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *