Koniec z ogłoszeniami ,,kupię/sprzedam fakturę”?

Ministerstwo Finansów pracuje nad pomysłami pozwalającymi na skuteczniejsze przeciwdziałanie procederowi wystawiania tzw. pustych faktur.

Na dzień dzisiejszy, Krajowa Administracja Skarbowa ma prawo do zakupu kontrolowanego – rozwiązanie polegające na możliwości kupowania nierzetelnych faktur by namierzać podatkowych oszustów. Regulacja ta, może być jednakże stosowana wyłącznie w przypadku kilku określonych rodzajów przestępstw większego znaczenia a na każdy zakup pustej faktury zgodę wyrazić musi Prokurator Generalny.

Zdaniem MF, obecne regulacje nazbyt ograniczają kontrolerów KAS, w związku z czym rozważane jest wprowadzenie uproszczonej wersji zakupu kontrolowanego – pracownicy fiskusa pod przykryciem mają móc odpowiadać na ogłoszenia w stylu „sprzedam koszty” i kupować puste faktury, by zdobyć NIP nieuczciwego wystawcy faktury, a w konsekwencji namierzać jego „kontrahentów”.

Wydaje się że pomysł MF na zwalczanie handlu kosztami jest dobry i może przynieść rzeczywistą poprawę wpływów do budżetu, jednakże należy szeroko przeanalizować kwestię zabezpieczeń by fiskus nie stosował quasi-prowokacji w każdej błahej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *