Kredyt hipoteczny w Unii Europejskiej- Zielona Księga

Księga uwzględnia efekty prac Forum Group on Mortgage Credit, która zdobyła w marcu 2003 roku, 48 rekomendacji opisujących główne bariery w dalszej integracji unijnych kredytów hipotecznych, pokazując jednocześnie możliwe inne sposoby ich uregulowania. Komisja Europejska podziela opinię Forum Group, iż konsolidacja rynku kredytów hipotecznych narzuca konieczność odwołania się do czterech oddzielnych, aczkolwiek zintegrowanych ze sobą zakresów problemowych, takich jak: zagadnienia prawne, zabezpieczenia, ochrona konsumenta i finansowanie. Zielona Księga mieści wszystkie te wymienione kwestie, zawierając dodatkowo treść wspomnianych rekomendacji Forum Group on Mortgage Credit.

Komisja Europejska ogłosiła raport na temat kosztów i korzyści dalszej kooperacji rynku kredytów hipotecznych UE, stworzony przez London Economics, brytyjską firmę doradztwa ekonomicznego, która wyłoniona została w drodze przetargu nieograniczonego. Raport planuje, że działania na poziomie organów UE mogą usprawnić i promować integrację, intensyfikującą konkurencyjność i rozszerzanie oferty produktów na krajowych rynkach hipotecznych. Raport szacuje obecnie, że gospodarka UE przy tak zwiększonej integracji ulegnie wzrostowi przez kolejne 10 lat o ok. 94,6 miliarda euro, co równa się 0,89% aktualnego PKB całej UE.

Według informacji podanych na swoich stronach internetowych Komisja Europejska dokładnie przeanalizuje raport i podstawy zawartych w nim wniosków aby je ocenić i poddać dalszym działaniom na rynku kredytów hipotecznych UE. To samo źródło wskazuje na ogólny pogląd Komisji, iż integracja rynku kredytów hipotecznych w UE może obrać wiele różnych form (na przykład tworzenie oddziałów/przedstawicielstw kredytodawców w innych krajach członkowskich lub transgraniczną aktywność w obszarze kredytów hipotecznych) i nie dotyczy to tylko niewielkiego zakres działalności niszowych transakcji transgranicznych, gdzie konsument funkcjonuje w jednym państwie członkowskim a kredytodawca w innym. To podejście zawiera się zarówno w raporcie, jak i w ostatnio publikowanej Zielonej Księdze Komisji dot. Kredytu Hipotecznego.

MF/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *