Leasing nieruchomości – alternatywna metoda finansowania inwestycji hotelarskich i obiektów turystycznych

Finansowanie za pomocą funduszy, zarówno unijnych, jak i Private Equity wiąże się jednak z pewnym trudnościami. Dotyczy to głównie funduszy Private Equity, zainteresowanych szybką stopą zwrotu z inwestycji, która jest niemożliwa do osiągnięcia w tej branży. Leasing zwrotny wydaje się jednak doskonałym sposobem pozyskania finansowania i dlatego dziwi fakt, że transakcje tego typu z udziałem hoteli i obiektów turystycznych należą do rzadkości. W Niemczech lub we Włoszech leasing jest wykorzystywany w co najmniej jednej trzeciej inwestycji hotelowych. W Polsce natomiast w 2009 roku nie odnotowano żadnej transakcji tego typu dla rynku hoteli i obiektów turystycznych. W 2008 było nieco lepiej, wartość zawartych umów leasingu wynosiła 115 mln, co stanowiło 5% leasingu nieruchomości w danym roku. Jako pierwszy przedmiotem leasingu w Polsce był warszawski hotel Mercure, należący do sieci Accor Hotels.
Leasing zwrotny w przypadku nieruchomości komercyjnych, takich jak hotel czy obiekt turystyczny, niczym nie różni się od najbardziej popularnej umowy leasingowej, czyli leasingu pojazdów. Właściciel budynku sprzedaje hotel firmie leasingowej, a następnie spłaca raty, płacąc za jego użytkowanie. Na mocy zawartej umowy pierwotny pierwszy właściciel traci prawo własności do danej nieruchomości, ale mimo to pozostaje jej użytkownikiem. Transakcje takie są jednak trochę bardziej skomplikowane niż przytoczony schemat, ze względu na ilość powiązanych podmiotów takich jak osoba prywatna, bank, fundusz leasingowy, a także bardzo często duża zagraniczna sieć hoteli.
Leasing zwrotny jest korzystny przede wszystkim ze względów podatkowych. Przykładem optymalizacji podatkowej, jaką można osiągnąć za pomocą tego typu umowy jest np. zastąpienie kosztów amortyzacji podatkowej kosztem z tytułu czynszu. Ponadto leasing jest formą pozabilansowego finansowania inwestycji. Wartość nieruchomości wyłączana jest poza bilans, a w nim pojawiają się środki pieniężne, co znacząco poprawia wskaźniki wypłacalności. Dodatkowo, leasing uwalnia środki finansowanie, które mogą być wykorzystane na inne cele oraz co najważniejsze pozwala na sfinansowanie nawet do 100% inwestycji. Jest on ponadto dość szeroko dostępny. W Polsce w leasingu nieruchomości specjalizuje się m.in. Millenium Leasing , BRE Leasing czy Raiffeisen-Leasing Polska S.A.
Główną barierą rozwoju tego typu finansowania nieruchomości w Polsce jest, fakt że jest on dostępny przede wszystkim dla dużych graczy, najczęściej międzynarodowych korporacji, a transakcje są zazwyczaj duże i przekraczają 10 mln zł. Polska jednak powoli nadgania Europę Zachodnią i polscy inwestorzy coraz częściej rozważają inne niż kredyt hipoteczne formy finansowania. Przewiduje się, że w najbliższym czasie nastąpi wzrost znaczenia leasingu nieruchomości oraz co ważniejsze, wzrost udziału mniejszych graczy w finansowaniu tego typu.

Dodaj komentarz