Krok w stronę przedsiębiorców – przyjęto ustawę zmniejszającą bariery administracyjne

Wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył, że projekt MG zmienia nie tylko prawo, ale także sposób podejścia administracji publicznej do obywatela. – Do wykonywania swoich codziennych obowiązków urzędnicy wcale nie muszą mieć tylu informacji o obywatelu. Ważne, aby sprawnie naliczali podatki i szybko wydawali decyzje administracyjne – przekonywał.

likwidacja 220 zaświadczeń

W wyniku ustawy zniknie ok. 220 rodzajów zaświadczeń, które zastąpią oświadczenia. – To konkretne ułatwienie szczególnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą – podkreślił minister. Tzw. kultura oświadczeń ma zwiększyć zaufanie państwa do obywatela i wprowadzić zasadę domniemania jego uczciwości.

Wśród licznych ułatwień Ministerstwo Gospodarki proponuje m.in. zastąpienie zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS obowiązkiem podania jedynie numerów rejestrów, do których przedsiębiorca jest wpisany. Rychła elektronizacja obu rejestrów uczyni zaświadczenia w tym zakresie zbędne. Dodatkowo, urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.

 

kopie zamiast oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów

Projekt ustawy znosi dodatkowo obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności, gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat. Ustawodawca wprowadził za to możliwość składania kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego i in. zamiast ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów.

MG/red.

Dodaj komentarz