Kto powinien zmienić stawki VAT w kasie fiskalnej?

Rada Podatkowa PKPP Lewiatan uważa, że należy jasno sformułować przepis dopuszczający przeprowadzenie zmian przez podatnika, bez udziału serwisanta. Zmiany stawek VAT powinien przeprowadzać podatnik w swojej siedzibie, automatycznie, za pomocą systemu informatycznego zdalnie sterowanego – bez udziału serwisanta, o ile umożliwia to infrastruktura IT podatnika. Konieczność zmiany stawek przez serwisanta wiązać się będzie z zawieszeniem użytkowania dużej części kas. PKPP Lewiatan szacuje, że może dojść do wstrzymana sprzedaż w około 80 proc. punktów sprzedaży czynnych całodobowo oraz do wzrostu kosztów z tytułu wynagrodzeń serwisantów.

Potrzebna jest jednoznaczna deklaracja ministra finansów, że udział serwisanta nie jest niezbędny. Niewymagalny byłby również wpis do książki serwisowej kasy fiskalnej w momencie zmiany w sposób zdalny. Najbardziej oszczędnym wariantem zmiany stawek VAT byłby brak konieczności jej potwierdzania poprzez adnotację w książce serwisowej kasy fiskalnej lub, alternatywnie, by adnotacji takiej mógł dokonać serwisant w ciągu 6 miesięcy po wgraniu nowych stawek.

Gdyby jednak zmiana stawek VAT miała być dokonana przez lub z udziałem serwisanta, to Rada Podatkowa PKPP Lewiatan proponuje, by autoryzacji zmiany stawek VAT mógł dokonywać podatnik, przy zastosowaniu systemu informatycznego zdalnie sterowanego, ale w obecności serwisanta i pod jego nadzorem (bez zawieszenia pracy kasy fiskalnej). Trzeba również umożliwić dokonanie wpisu przez serwisanta w książce serwisowej kasy fiskalnej w terminie do 6 miesięcy kalendarzowych po przeprowadzonej zmianie.

Proponowany w § 1 pkt 2 rozporządzenia zapis, że: „literze A jest przyporządkowana stawka podstawowa podatku" pomija możliwość na początku 2011 r. występowania sprzedaży ze stawką 22 i 23 proc. równocześnie, gdyż obie te stawki są „podstawowe".

Rada Podatkowa PKPP Lewiatan/red.

Dodaj komentarz