Najważniejsza zmiana obejmuje sam tryb złożenia wniosku. Mianowicie podmioty zagraniczne z państw członkowskich UE będą mogły składać wnioski o zwrot VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dodatkowo, wniosek nie będzie kierowany bezpośrednio do polskich organów podatkowych, lecz do właściwego organu podatkowego w państwie członkowskim podatnika ubiegającego się o zwrot, który to organ przekaże ów wniosek do polskich władz skarbowych. Ponadto, podatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku – termin 30 czerwca roku podatkowego następującego po roku, którego wniosek dotyczy, zostanie przedłużony o 3 miesiące, tj. do 30 września. Co najważniejsze, polskie organy podatkowe będą zobowiązane do zwrotu podatku VAT w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Ewentualna możliwość przedłużenia terminu wystąpi w przypadku braku informacji niezbędnych dla organu podatkowego do podjęcia decyzji, niemniej jednak decyzja będzie musiała być wydana w terminie 2 miesięcy od daty otrzymania wymaganych informacji. Istotną zmianą, która poprawi sytuacje podatników, którzy nie otrzymali zwrotu VAT w terminie, jest wprowadzenie wyraźnej regulacji, przyznającej im prawo do odsetek z tego tytułu.
Zaznaczyć należy, iż omówione wyżej zmiany dotyczą podatników z państw członkowskich UE. W przypadku podmiotów z państw trzecich zmiany będą mniej rewolucyjne – przykładowo podatnicy ci nadal będą zobowiązani do składania wniosków w formie papierowej, bezpośrednio do naczelnika urzędu skarbowego państwa zwrotu.
Bardzo często umieszcza się prośbę o zapłatę i podanie numeru konta do przelewu – potwierdzenie salda jest doskonałą okazją do przypomnienia „czekamy na płatność”
Choć oczywiście nie ma przepisów, które by nakazywały umieszczenie takiej informacji