Propozycje Ministerstwa Finansów w zakresie opodatkowania korzystania z samochodów służbowych dla celów prywatnych

Informacja ta wywołała spory szum w mediach. Pojawiły się opinie, iż jest to próba opodatkowania samochodów służbowych, a wiec wprowadzenia nowego obciążenia podatkowego dla podatników. Nic bardziej błędnego. Tak naprawdę jest to wyjście naprzeciw podatnikom i bardzo pozytywny krok ze strony Ministerstwa Finansów.
Do tej pory bowiem, co do zasady, samochody służbowe są opodatkowane, jeżeli wykorzystywane są przez pracowników do celów prywatnych. Przepisy jednak nie określają zasady tego opodatkowania; nie istnieje określona prawem metoda opodatkowania.
Metodą, którą proponowało do tej pory  Ministerstwo Finansów i organy podatkowe, było uznanie, że przychodem pracownika jest stawka stosowana przez firmy rent-a-car. Moim zdaniem, jest to nieprawidłowe rozwiązanie.
Tym bardziej więc, należy wierzyć, że rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Finansów,  zostanie przyjęte, dodatkowo mając na uwadze fakt, że są to propozycje, które świetnie sprawdziły się w krajach Unii Europejskiej.Nagranie zarejestrowano: 7-10-2009.

2 myśli na temat “Propozycje Ministerstwa Finansów w zakresie opodatkowania korzystania z samochodów służbowych dla celów prywatnych”

  1. Przecież już teraz opodatkowujemy samochody – u nas w firmie stosujemy ryczałt 200 zł za miesiąc i doliczamy pracownikowi do przychodu

  2. Szkolenia będą zwolnione jedynie w przypadku świadczenia ich przez jednostki oświatowe oraz podmioty, który uzyskają stosowną akredytację MEN.Natomiast bez względu na status prawny świadczącego usługę zwolnieniu podlegać będzie nauka języków obcych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *