Leasing przestanie się opłacać przez Polski Ład

Zmiany podatkowe przewidziane w Polskim Ładzie spowodują, że leasing przestanie być numerem jeden w finansowaniu firmowych aut. Zyska wynajem, bo będzie znacznie tańszy – informuje poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

Gazeta zauważa, że ustawa wprowadzająca Polski Ład zmienia zasady korzystania z samochodów firmowych. Przedsiębiorca będzie mógł sprzedać auto bez podatku i składki zdrowotnej dopiero po sześciu latach od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Dziś powszechną praktyką jest leasingowanie pojazdu przez kilka lat, przeprowadzenie na koniec okresu umowy tzw. wykupu prywatnego, a następnie sprzedaż auta bez obciążeń podatkowych po minimum 6 miesiącach.

Dzięki temu – cała inwestycja w samochód wypada bardzo korzystanie – koszty miesięcznych rat leasingowych, wpłaty własnej, ubezpieczenia czy serwisów przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i dodatkowo odliczyć sobie np. połowę VAT (użytkowanie mieszane). Na koniec auto może sprzedać jako prywatne, a więc bez obciążeń podatkowych.

To m.in. te zapisy spowodowały, że leasing stał się zdecydowanie najpopularniejszą formą finansowania samochodów. W trzech pierwszych kwartałach 2021 r. firmy leasingowe sfinansowały zakup samochodów osobowych na kwotę ponad 25 mld zł. W Polsce ok. 75 proc. nowych aut kupowanych jest „na firmę”, a leasingiem finansowana jest ponad połowa z nich. Od kilku lat na naszym rynku intensywnie rozwija się też wynajem długoterminowy, ale jego skala wciąż jest dużo mniejsza od leasingu.

Polski Ład może to jednak zmienić. – Już w 2022 r. proporcje zaczną się zmieniać. Widocznego wpływu Polskiego Ładu w rynkowych statystykach spodziewam się od 2023 r. Zakładam, że w ciągu trzech lat licząc od dziś, abonamenty samochodowe staną się w Polsce bardziej popularną formą finansowania nowych aut niż leasing – ocenia na łamach „PB” Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Jak czytamy, z symulacji wynika, że koszt trzyletniego leasingu połączonego ze sprzedażą auta na nowych zasadach (Polski Ład) będzie średnio o około 20 proc. droższy od kosztu wynajmu.

Źródło: Business Insider, Puls Biznesu

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *