Bank Światowy wytyka Litwie najgorszy system podatkowy we Wspólnocie. Na Litwie są aż 72 formy opodatkowania, a zarabiający więcej płacą niższe podatki aniżeli ci o niższych dochodach.
Eksperci Banku Światowego zwrócili uwagę, że „Na Litwie system podatkowy charakteryzuje się zróżnicowanym opodatkowaniem: PIT (i od działalności indywidualnej) zależą od źródła i formy dochodu” – czytamy w prezentacji. Należy zauważyć, że na Litwie istnieją 72 formy opodatkowania, w zależności od rodzaju podatnika, jego wielkości, dziedziny działalności, źródła dochodu (kapitał, dochód z pracy).
„To nie pozwala na osiągnięcie sprawiedliwości horyzontalnej i neutralności, które powinny być podstawą systemu podatkowego. Sprawiedliwości pionowej nie da się osiągnąć bez sprawiedliwości horyzontalnej” – wskazywali eksperci Banku Światowego.
„Poza tym struktura PIT na Litwie jest bardzo słabo postępowa, jeśli chodzi o standardy unijne” – czytamy w dokumencie. Badanie Banku Światowego wykazało, że osoby zarabiające dużo, płacą niższy podatek od tych, których dochody są pięciokrotnie niższe. I tak Litwini o dochodzie 250 tysięcy euro rocznie są opodatkowani stawką 17,3 proc., a ci o dochodzie 25 tyś -50 tyś euro płacą 17,9 proc. podatku.
Bank Światowy zwrócił również uwagę na specyfikę litewskiego podatku dochodowego od firm (CIT). Teraz standardowa stawka wynosi 15 proc., a obniżona – 5 proc. Ten ostatni płacą firmy o obrotach poniżej 300 tysięcy euro oraz firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników. Eksperci zauważają, że ta korzyść nie ma sensu, a niektóre firmy celowo nie przekraczają ustalonego progu.
Źródło: Podatki.biz
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl