Skarbówka uznała w najnowszej interpretacji, że usługi zarządzania spółką to nie pozarolnicza działalność gospodarcza, ale działalność wykonywana osobiście. To oznacza, że świadczący takie usługi członek zarządu nie ma prawa do niższego podatku i niższej składki zdrowotnej.
Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który pełni funkcję członka zarządu w trzech spółkach na podstawie kontraktu menedżerskiego – umowy zlecenia. Od kilku lat prowadzi też działalność gospodarczą w zakresie objętym m.in. PKD 70.22.Z „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Jako przedsiębiorca zamierza świadczyć usługi doradztwa związane z zarządzaniem (PKWiU 70.22.1) na rzecz spółek celowych z tej samej grupy kapitałowej. Usługi te będzie wykonywać w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu spółek, osobiście, za wynagrodzeniem, na podstawie umowy B2B. Będą obejmować m.in. zarządzanie przedsiębiorstwem, doradztwo i wsparcie w zakresie strategii rozwoju oraz nadzorowanie pracy.
Nie działa we własnym imieniu
Zapytał, czy może zastosować 15-proc. stawkę ryczałtu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął w tej sprawie negatywne stanowisko. Według skarbówki, osoba pełniąca funkcję członka zarządu nie działa we własnym imieniu, lecz w imieniu spółki. Nie spełnia więc warunku określonego w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Skoro wnioskodawca będzie świadczył usługi na podstawie umowy B2B (zarządu spółkami), przychody z tego tytułu będą przychodami z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Dochody z tego źródła podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 1. To oznacza, że wnioskodawca rozliczy się według skali podatkowej.
„Przychody ze świadczenia usług w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu spółek nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem” – stwierdził dyrektor KIS.
Zaznaczył, że ryczał może być zastosowany wyłącznie dla przychodów osiąganych ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, czyli z działalności gospodarczej. Nie rozlicza się w ten sposób działalności wykonywanej osobiście.
Źródło: Rzeczpospolita
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawach członka zarządu, zapisz się na webinar