Celem tych dokumentów jest ujednolicenie zasad ewidencji księgowej zdarzeń jak również ujmowanie w identyczny sposób w sprawozdawczości finansowej jednostki składników majątku, instrumentów finansowych, rezerw i innych ważnych aspektów działalności. Najważniejszą przesłanką tworzenia standardów jest wspomaganie sporządzania sprawozdawczości o wysokim stopniu przejrzystości zawartych w niej informacji, a także sporządzanie sprawozdań o będących porównywalnymi na arenie światowej. Dla jednostek sektora finansów publicznych przygotowane zostały Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Sektora Publicznego (MSRSP) należy jednak zastanowić się nad ideą ich wdrażania.
Nadrzędnym celem twórców standardów jest opracowanie wysokiej jakości wskazówek sporządzania sprawozdawczości jednolitych na całym świecie. Standardy nie mają charakteru formalnych przepisów prawnych, są one wspomaganiem, a także wzorem do tworzenia przepisów krajowych. Często służą jako rozwinięcie i szersze wyjaśnienie do przepisów krajowych z zakresu sporządzania sprawozdawczości. Podmiotem ich tworzenia jest sprawozdawczość finansowa jednostek sektora finansów publicznych. Sporządzanie sprawozdawczości w oparciu o te standardy może być w nieodległej przyszłości wymuszane przez międzynarodowe instytucje finansowe zajmujące się m.in. finansowaniem jednostek sektora publicznego.
Aktualny stan prawny zawiera regulacje obowiązujące osobno w każdym państwie. Regulacje te są niczym innym jak krajowymi standardami rachunkowości budżetowej. Równocześnie mają charakter twardego, bezwzględnie obowiązującego prawa. Wszystkie jednostki sektora mają obowiązek stosowania reguł zawartych w przepisach dotyczących rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. Podsumowując, można stwierdzić, że na szczeblu krajowym rachunkowość budżetowa jest perfekcyjnie zestandaryzowana. Kto będzie więc beneficjentem standaryzacji na szczeblu ponadnarodowym?
Obowiązek stosowania MSRSP ułatwiłby pracę międzynarodowych agencji ratingowych oceniających zdolność poszczególnych krajów i poszczególnych podmiotów do spłaty zobowiązań z tytułu wyemitowanych papierów dłużnych. Regulacje zawarte w standardach są też w różny sposób interpretowane często więc jednostki wdrażające te regulacje muszą korzystać z pomocy zewnętrznych doradców zajmujących się wdrożeniem. W opinii autora aktualna stan prawny w zakresie rachunkowości budżetowej nie wymaga standaryzacji na szczeblu ponadnarodowym.
Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
Ustawa z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
zobacz również: