Waldemar Pawlak zaprezentował ministrowi Amorim najistotniejsze instrumenty sterujące rozwojem inwestycji w Polsce. Powiedział, że między tymi środkami są określone strefy ekonomiczne, mające działać do 2020 r. Inwestujące w ich ramach, firmy w zamian za korzystanie z ulg podatkowych, powinny wygenerować stabilne miejsca pracy – podkreślił.
Minister gospodarki przypomniał, że we wrześniu ubiegłego roku, Brazylijska Agencja Promocji Eksportu i Inwestycji (ApexBrasil) otworzyła w Warszawie swoje biuro. – To okazja na zdynamizowanie wzajemnych kontaktów handlowych – oświadczył wicepremier Pawlak. – Perspektywicznym areałem rozwoju polsko-brazylijskiej kooperacji jest m.in.dział nawozów sztucznych, których nasz kraj jest znaczącym producentem – zaakcentował.
Jak podał do informacji minister Amorim, Brazylia przeszła w ostatnich latach istotne przemiany gospodarcze. – Obok zachowania względnie niskiego poziomu inflacji, udało nam się utrzymać wzrost PKB – Chciałbym, by optymistyczna, gospodarcza sytuacja Polski i Brazylii zaowocowała zintensyfikowaniem obrotów handlowych, które na chwilę obecną wciąż nie oddają potencjału naszej kooperacji – nadmienił. Wstępne dane mówią, że w 2009 r. oscylowały one w granicach 806 mln dol.
Ministrowie przedyskutowali również kwestie zmian klimatycznych i międzynarodowych konferencji im poświęconych. – Najbliższy szczyt klimatyczny będzie miał miejsce w Cancun, co zapewne zwiększy zaangażowanie krajów Ameryki Południowej w tym spotkaniu – powiedział wicepremier Pawlak. – Do 2020 r. mamy zamiar istotnie zredukować emisję CO2 i ograniczyć w wycinanie lasów – podkreślił minister Amorim.
MG/red.