Ministerstwo Gospodarki promuje partnerstwo publiczno-prywatne

– Jak pokazują doświadczenia innych krajów, PPP jest najczęściej tańszą metodą realizacji inwestycji niż finansowanie ich ze środków budżetowych – powiedziała wiceminister Henclewska. Podkreśliła ponadto, iż partnerzy prywatni mają często większe doświadczenie w realizacji określonych projektów i posiadają szerszy dostęp do innowacyjnych rozwiązań, co z kolei może przełożyć się na wyższą jakość i efektywność danego przedsięwzięcia.

elektroniczna baza projektów
Podsekretarz stanu w MG przypomniała o jednym z istotnych zadań resortu gospodarki, jakim jest upowszechnianie i promowanie formuły PPP. – W ramach realizacji tych zadań, Ministerstwa Gospodarki utworzyło elektroniczną bazę informacji o planowanych bądź realizowanych projektach partnerstwa publiczno-prywatnego. Celem tej inicjatywy jest zebranie i usystematyzowanie niezbędnych informacji oraz propagowanie wiedzy na temat form współpracy podmiotów prywatnych z sektorem publicznym – zaznaczyła.

powołanie zespołu ds. PPP
Jak poinformowała wiceminister Henclewska, Ministerstwo Gospodarki planuje ponadto powołanie specjalnego zespołu ds. PPP. – Do jego zadań będzie należało przygotowywanie nowych rozwiązań prawnych oraz promocja partnerstwa publiczno–prywatnego. W skład Zespołu wejdą przedstawiciele administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz partnerów prywatnych – zadeklarowała wiceminister.

regulacje prawne dotyczące PPP
Z inicjatywy Ministra Gospodarki w lutym 2009 roku weszła w życie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, która ma na celu szersze wykorzystanie instytucji PPP w Polsce, jako jednej z metod finansowania inwestycji przez samorządy. Dokument zawiera regulacje korzystniejsze i łatwiejsze w stosowaniu przez potencjalnych partnerów współpracy (m.in. zasadę swobody umów, oraz złagodzone warunki dot. wymogu uzyskania zgody Ministra Finansów na finansowanie projektów ze środków budżetu państwa).

 

MG/red.

Dodaj komentarz