W szczególności uciążliwe są obciążenia finansowe, które przedsiębiorca musi ponosić co miesiąc, a także wymagania związane z rozliczeniami podatkowymi. Wysokość składek odprowadzanych co miesiąc do ZUS sięga w chwili obecnej prawie 1.000,- złotych, dla tego wiele osób zastanawia się, jak uniknąć ich płacenia– wpadając także na różne wątpliwe pomysły z zatrudnianiem się na część etatu za granicą (np. na Słowacji), które w rzeczywistości nie ma miejsce. A tak przecież nie musi być!
Polacy, będąc obywatelami kraju członkowskiego Unii Europejskiej, mogą skorzystać z otwartego rynku i założyć działalność gospodarczą w dowolnym kraju w Unii Europejskiej. Bardzo korzystne dla polskich przedsiębiorców może się okazać założenie działalności u sąsiadów – w Czechach. Powodów jest kilku. Zakładanie i prowadzenie działalności w Czechach to nie droga przez mękę, spełnianie bezsensownych wymagań, żądań i udowadnianie każdemu urzędnikowi swojej racji, wręcz przeciwnie, w Czechach przedsiębiorcy traktowani są z szacunkiem, nikt nie zastrasza ich karami za błędy i paragrafami, dostają natomiast wszelką niezbędną pomoc, wyjaśnienia i cenne wskazówki przy załatwianiu swoich spraw i spełnianiu swoich obowiązków. Dodatkowo, prowadzenie działalności w Czechach to niskie opłaty. Można oczywiście podlegać pod ubezpieczenie polskie (na podstawie umowy o pracę, zlecenie), i taki przedsiębiorca w Czechach nie będzie odprowadzał do czeskiego ZUS żadnych składek. Jeśli jednak pod czeskie ubezpieczenie przedsiębiorca podlega, to miesięczne opłaty wynoszą około 600,- złotych. Zakładając działalność należy się liczyć z opłatą 1.000,- koron czeskich (ok. 160,- złotych) za wydanie zezwolenia do prowadzenia działalności. Dalszym plusem może się okazać też brak konieczności bycia podatnikiem VAT – dla małych przedsiębiorców (nieprzekraczających roczny obrót 1 miliona koron czeskich – tj. ok. 160.000,- złotych). Nie przekraczając taki obrót, przedsiębiorca nie ma obowiązku dokonać rejestracji do VAT, ma natomiast taką możliwość.
Co więcej, okazuje się, że nieznajomość języka także nie jest już żadnym problemem – w związku z dużym zainteresowaniem możliwością prowadzenia działalności na terytorium Czech ze strony polskich przedsiębiorców, są na rynku podmioty świadczące kompleksową obsługę prawno-finansową w języku polskim.
No i najważniejsze pytanie – jakie stawki podatku obowiązują w Czechach? W chwili obecnej obowiązuje 15 proc. podatek od dochodu. Ponadto, można odliczyć wszystkie wydatki związane z prowadzeniem działalności, płatnik podatku VAT może odliczyć całość VAT, który zapłacił w ramach zakupów towaru czy usług związanych z prowadzoną działalnością w tym też odliczyć cały VAT od samochodu i nabywanego do niego paliwa. Każdy płatnik podatku dochodowego jest objęty ulgą podatkową w wysokości 24.000,- CZK (ok. 4.000,- zł). Ponadto przysługują ulgi na dzieci, niepracującą małżonkę czy niepracującego męża, ulga studencka czy związana z dokształcaniem czy nauką na studiach. Bardzo ciekawą opcją jest też możliwość rozliczania się tzw. ryczałtem. Ta opcja pozwala na wyliczenie podatku od całkowitego dochodu po odjęciu nawet 60 proc. kosztów, bez ich dokumentowania (tzw. koszty ryczałtowe). Przykładowo więc przy rocznej sprzedaży na poziomie 500.000,- CZK, korzystając z rozliczenia ryczałtem, płacimy podatek w wysokości 15% z kwoty 176.000,- CZK (-60% kosztów ryczałtowych i -24.000,- koron ulgi), tj. 26.400,- koron czeskich. Oferta wręcz nie do odrzucenia…