W końcu maja przestaną obowiązywać niektóre udogodnienia wprowadzone w związku ze stanem epidemii – informuje „Rzeczpospolita”.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia od poniedziałku 16 maja w Polsce przestanie formalnie obowiązywać stan epidemii. Pozostanie stan zagrożenia epidemicznego. Będzie to miało skutki nie tylko w sferze czysto zdrowotnej, ale także podatkowej.
Co zostanie
Do końca maja będzie obowiązywało prawo do odliczenia od dochodu CIT i PIT darowizn przekazywanych na przeciwdziałanie Covid-19 na rzecz wybranych instytucji i organizacji pozarządowych. Uprawnienie to ustanowiono w czasie od 1 stycznia 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19. Ostatnim dniem na przekazanie takiej darowizny będzie zatem 31 maja 2022 r. Odliczenie to dotyczy dziś tylko kwoty nominalnej (wcześniej było większe).
Oczekiwanie, aby osoba chora i na dodatek pozostająca w sytuacji uzasadnionej obawy co do stanu zakażenia siebie i swojej rodziny koronawirusem pamiętała o czynnościach zawodowych i skrupulatnie je wykonywała, to nadmierny rygoryzm.
Zniknie też zwolnienie z podatku od przychodów z wynajętych budynków. Wprowadzono je również do końca miesiąca, w którym zniesiony będzie stan epidemii. Oznacza to, że od czerwca należy znów naliczać podatek od nadwyżki przychodu przekraczającej 10 mln zł według stawki 0,035 proc. miesięcznie.
Niektóre specjalne rozwiązania będą funkcjonować, tak jak przewidziano w specjalnych przepisach pandemicznych, do końca roku, w którym stan epidemii zostanie odwołany. Dotyczy to np. ulgi na złe długi. Do końca 2022 r. nie będzie obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania w zaliczkach o wartość niezapłaconych, a zaliczonych do kosztów podatkowych zobowiązań.
Przywrócenie
Nieco dłużej przyjdzie podatnikom poczekać na przywrócenie zwykłych zasad wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Specustawa epidemiczna wydłużyła o trzy miesiące termin na ich wydanie i obecnie czas ten wynosi pół roku. Na razie to wyjątkowe rozwiązanie się utrzyma, bo przewidziano utrzymanie go do końca stanu zagrożenia epidemicznego. Po zniesieniu stanu epidemii wciąż ma on obowiązywać.
Źródło: Rzeczpospolita
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl