Zakończyły się konsultacje nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Projekt, nad którym pracuje rząd, wprowadza opłatę roczną dla wszystkich przedsiębiorców działających na rynku farmaceutycznym. Proponowane rozwiązania już są krytykowane. O sprawie pisze Rzeczpospolita.
„Opłata roczna, którą przewiduje projekt ustawy jest niesprawiedliwa i merytorycznie nieuzasadniona. Stanowi kolejne obciążenie podmiotów zapewniających Polakom bezpieczeństwo lekowe” – czytamy w apelu Rady Przedsiębiorczości, która sprzeciwia się planom nałożenia na przedsiębiorców branży farmaceutycznej opłaty rocznej.
Nowy podatek dla aptek, firm i hurtowni farmaceutycznych
Nowa opłata ma być pobierana corocznie od każdego przedsiębiorcy prowadzącego jakiekolwiek czynności związane z profesjonalnym obrotem lekami i innymi produktami związanymi z ochroną zdrowia „Ma ona charakter podatku obrotowego wielokrotnie obciążającego łańcuch dystrybucji” – przekonują przedsiębiorcy.
„Rzeczypospolita” informuje, że w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, stała cześć opłaty rocznej kształtować się ma granicach od 250 do 3000 zł. „W odniesieniu do konkretnych form kwota ta ma być powiększona o wysokość 0,02 proc. przychodu rocznego uzyskanego w poprzednim roku podatkowym. To 200 zł od każdego 1 miliona przychodu” – czytamy w dzienniku.
Pacjenci czekają na leki
– Leków w Polsce brakuje z kilku przyczyn. Wojna w Ukrainie i czas pandemii to tylko niektóre z nich – mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.
– Do tego dochodzi brak surowców do wytwarzania leków, o którym mówią producenci i problemy z dystrybucją. Kluczową przyczyną jest jednak to, że producenci za granicą w pierwszej kolejności zaopatrują swój rynek i swoich pacjentów, my musimy czekać w kolejce. Kluczowa jest więc produkcja leków w Polsce, o czym od dawna mówimy – dodała.
Źródło: Money.pl
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl