Statut spółki komandytowo – akcyjnej oraz jej założyciele

W przedmiocie oznaczania wkładów komplementariuszy odnosi się do modelu spółek handlowych osobowych i z o.o., natomiast co do objęcia akcji nawiązuje do modelu spółki akcyjnej. Statut spółki akcyjnej jest jednym z elementów „umowy założycielskiej” spółki, na którą składają się następujące czynności:

a) podpisanie statutu co najmniej przez wszystkich komplementariuszy,
b) zgoda na zawiązanie spółki i brzmienie statutu akcjonariuszy oraz na objęcie akcji przez założycieli lub łącznie z osobami trzecimi.

Dokumenty te muszą mieć formę aktów notarialnych, co nie oznacza, że nie jest możliwe dokonanie tych czynności w jednym akcie notarialnym. Minimum z punktu widzenia zrealizowania pierwszej czynności przy powstawaniu spółki będzie spełnione, gdy statut podpiszą tylko komplementariusze. Muszą to jednak uczynić wszyscy. W przypadku gdy jest jeden komplementariusz, wymóg jest spełniony, gdy podpisze on statut.

Z przepisów wynika, że statut mogą podpisać również akcjonariusze, szczególnie wówczas, gdy utworzenie spółki odbywa się w jednym akcie notarialnym.

Założyciele spółki komandytowo-akcyjnej

Założyciele spółki komandytowo-akcyjnej nie muszą pokrywać się ze wspólnikami spółki. Może istnieć określona grupa osób, które na przykład za wynagrodzeniem doprowadzą do utworzenia spółki, ale nie będą w niej wspólnikami.

Jeżeli jednak mowa jest o tym, że statut muszą podpisać wszyscy komplementariusze, to oznacza to, że przy zakładaniu spółki komandytowo-akcyjnej muszą brać udział komplementariusze. Uwaga powyższa dotycząca niepokrywania się statusu założycieli i wspólników może mieć zastosowanie jedynie do akcjonariuszy. W przypadku tworzenia spółki przez komplementariuszy nie ma przeszkód, aby wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstawaniu spółki zostało zaliczone na wkład komplementariusza, ale tylko ten, który jest zapisywany na inne fundusze niż kapitał zakładowy.

Dodaj komentarz