Określając sposób opodatkowania wynagrodzenie uzyskiwanego przez pracownika, który wykonuje swoją pracę w Kuwejcie przez okres dłuższy niż 183 dni w trakcie roku, powinniśmy zwrócić uwagę na treść art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), zgodnie z którym polskie przepisy dotyczące opodatkowania wynagrodzenie za granicą powinny być stosowane z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Tym samym w celu ustalenie sposobu opodatkowania wynagrodzenia opisanego pracownika należy odnieść się do Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Państwem Kuwejtu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku
z dnia 16 listopada 1996 r. (Dz.U. 2000 Nr 69, poz. 811).
Na mocy art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 2 wskazanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wynagrodzenie polskiego pracownika podlega opodatkowaniu w Polsce, jeżeli łącznie spełniono następujące warunki:
– pracownik przebywa w drugim państwie przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni w roku, i
– wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie, i
– wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład, który pracodawca posiada w drugim państwie.
Niespełnienie któregokolwiek z powyższym warunków spowoduje, iż wynagrodzenie pracownika powinno zostać opodatkowane w państwie oddelegowania. Mając zatem na uwadze, iż w opisywanym stanie faktycznym pracownik przebywa na terytorium Kuwejtu przez okres dłuższy niż 183 dni w trakcie roku, jego wynagrodzenie będzie podlegało podatkowaniu w Kuwejcie. Oznacza to, że pracodawca nie będzie miał obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy do polskiego urzędu skarbowego. Z racji tego, iż nie istnieją przepisy prawa, które nakazywałyby pracodawcy rejestrację jako płatnik za granicą i odprowadzanie zaliczek (lub podatku) od dochodów pracownika, obowiązek odprowadzenia podatku za granicą będzie ciążył na pracowniku, o czym należy go poinformować. Jednocześnie w sytuacji, gdy pracodawca pobierał do przekroczenie 183 dna pracy w Kuwejcie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, to po przekroczeniu tego okresu zaliczki te staną się nadpłatą, o której zwrot może wystąpić pracownik lub zakład pracy, działając w imieniu pracownika.
W opisywanej sytuacji wynagrodzenie pracownika nie będzie podlegało ubezpieczeniu społecznemu oraz zdrowotnemu na terenie Polski.