Opodatkowanie VAT pakietów medycznych przekazywanych przez pracodawcę pracownikom

Niewątpliwie w przedstawionym stanie faktycznym dochodzi do nieodpłatnego przekazania na rzecz pracowników zakupionych przez Spółkę usług medycznych. Zaznaczyć należy, iż na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają co do zasady transakcje odpłatne. Jednakże na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT pewna kategoria czynności nieodpłatnych została zrównana ze świadczeniem usług za wynagrodzeniem, opodatkowanych podatkiem VAT.
Zgodnie z brzemieniem cytowanego przepisu, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Z przytoczonych przepisów prawa wynika, iż nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług o ile są spełnione w sposób łączny dwa warunki:

– świadczenie odbywa się na cele osobiste pracowników i ich domowników, i nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz,

– podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z przekazywanymi usługami.

Niewypełnienie choćby jednego ze wskazanych warunków powoduje, iż czynność nieodpłatna pozostaje poza zakresem przedmiotowym ustawy o VAT, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Natomiast w analizowanej sytuacji już pierwsza z wymienionych przesłanek nie zostaje spełniona. Trzeba bowiem podkreślić, iż przekazywanie na rzecz pracowników usług medycznych z całą pewnością stanowi świadczenie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przekazując pakiety medyczne pracodawca przyczynia się bowiem do utrzymania pracowników w zdrowiu, co bezsprzecznie przekłada się na poprawę efektywności ich pracy. Znaczenia dla owego związku z przedsiębiorstwem nie ma również okoliczność, iż część świadczeń medycznych wykracza poza obszar świadczeń obowiązkowych określonych w przepisach Kodeksu pracy. Podobne stanowisko zajmują również organy podatkowe, na dowód czego można wskazać interpretację Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 18 lipca 2007 r. (sygn. 1473/WVO/443-42/07/AS). W postanowieniu tym organ wskazał, iż ”nie sposób nie uznać przekazania pakietów świadczeń medycznych pracownikom za nie związane z prowadzoną działalnością.”
Dodatkowo w opisywanej sprawie nie zostaje spełniona druga z przesłanek decydujących o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń podatkiem VAT. Otóż Spółka nie będzie posiadała prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabytych świadczeń medycznych. O powyższym decyduje zwolnienie tychże usług z opodatkowania podatkiem VAT. Trzeba bowiem mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT objęte są usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 9 załącznika nr 4 umieszczono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż Czytelnik nie jest zobowiązany do opodatkowania podatkiem VAT przekazywanych na rzecz pracowników usług medycznych, nawet w sytuacji gdy zakres tych świadczeń wykracza poza wymogi Kodeksu pracy.

Dodaj komentarz