NBP honoruje okrągłą rocznicę harcerstwa polskiego

Stworzona przez Roberta Baden-Powella metoda samowychowania młodzieży, gdzie czas spędzany jest w małych grupach na łonie natury i pod nadzorem starszego opiekuna, stała się wyjściem dla brytyjskiego skautingu, który to z kolei był pczatkową formą harcerstwa polskiego.

 

W naszym kraju, pionierami propagowania dyskutowanych idei w środowisku młodzieży byli  m.in. Olga i Andrzej Małkowscy. To właśnie oni w 1910 r. we Lwowie w głównej mierze przyczynili się do powstania pierwszych drużyn skautów. Tego samego roku uczniowie krakowskiego, I Gimnazjum św. Anny powołali do życia „Zastęp Kruków”. Dwa lata po tym, do słownictwa plskiego weszło określenie brytyjskiego skautingu, znane nam jako „harcerstwo”.


To właśnie wizerunki inicjatorów harcerstwa polskiego-  Olgi i Andrzeja Małkowskich znalazły się na rewersie srebrnej monety o nominale 10 zł wyemitowanej przez NBP z okazji setnej rocznicy upamiętniającej poczatki harcerstwa polskiego. Awers monety zawiera m.in. postaci harcerza i harcerki przy ognisku, oraz kolorowy  wizerunek polskiej flagi. W tle fragmentu ceglastego muru można dostrzec znak Polski Walczącej i symboliczną dla harcerstwa lilijkę. Kwiat ten, jest również elementem rewersu okolicznościowej dwuzłotówki, wykonanej ze stopu Nordic Gold, której głównym motywem jest obraz Krzyża Harcerskiego.


Dominika Karpińska-Kopiec jest projektantką srebrnej monety „100. rocznica harcerstwa polskiego”, a także rewersu dwuzłotówki. Z kolei kreatorką rawersu dwuzłotówki była Ewa Tyc-Karpińska. Dla kolekcjonerów, NBP przygotował 50 tys. sztuk srebrnych dziesięciozłotówek i 1,1 mln dwuzłotówek NG. Unikatowe monety wymienić można w kasach oddziałów okręgowych NBP.

 

 

NBP/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *